PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Móric
 • Visolaje – pôvodný a dnešný kroj

  Visolaje – dedinka v okrese Púchov…Kroj kedysi (už pravdepodobne len na tom obrázku) a dnes. Môžeme sa len domnievať prečo k tak veľmi odlišnej štylizácii ich ľudového odevu došlo. Mohlo sa stať, že obec naozaj nemá už žiadnu dokumentáciu, možno že pôvodne kroje boli zhotovené z materiálov, ktoré sú dnes nedostupné a možno že sa snaha ľudí zachovať aspoň čo – to, nestretla s dostatočnejšími vedomosťami o ľudovom odeve. Za dosť “kruté” považujem našívanie ozdôb na konfekčné tesilové nohavice + strapce na lajblíku…Na prvý pohľad som si myslela že chalan je Mexičan, ktorý nechal sombrero doma…Preto sa domnievam, že uchovanie ešte dnes existujúcej a dostupnej dokumentácie je veľmi dôležité…aby sme nasledovníkom odovzdali to, čo by bolo odovzdať potrebné..Nech sa, aj možno nechtiac a nevedome, nedopúšťajú na vlastnej tradícii takýchto nešťastných štylizácii.

  Visolaje na mape:

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Hlasovalo 3,, priemer: 10,00 z možných 10)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.