PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Hedviga
 • V Čadci sa folkloristi lúčili so zimou

  Podujatie Morena, Morena, kde si prebývala pripravilo Kysucké múzeum v Čadci. Podľa jeho kultúrnej manažérky Dariny Hnidkovej by sa mal zvyk vynášania Moreny súvisiaci s Veľkou nocou uchovávať.

  “Má korene v predkresťanskom období, kedy ľudia verili, že prírodu ovládajú nadprirodzené sily. Morena symbolizovala zimu, preto, ak ľudia chceli, aby prišla jar, museli ju zabiť, utopiť v potoku alebo upáliť. Mala podobu slamenej figuríny oblečenej do ženských šiat, ktorú niesli mladé devy so spevom k potoku alebo k rieke. Pri brehu ju vyzliekli, zapálili a hodili do vody,” povedala Hnidková.

  Morenu vynášali podľa vedúcej DFS Oščadnička a FS Račan Veroniky Mačuhovej aj v Oščadnici.

   

  “Celou dedinou ju niesli štyri dievčatá. Nesmeli ju otočiť ani na jednu, ani na druhú stranu. No a pod Oščadnicou ju zapálili a hodili do rieky Kysuca. Deťom zo súboru som povysvetľovala, čo to znamenalo, kedy u nás zanikol tento zvyk a potom sme nacvičili piesne,” uviedla Mačuhová.

  Sprievod vynášania Moreny sa začal pred budovou Kysuckého múzea, pokračoval cez Matičné námestie, Palárikovu ulicu, Ulicu Slobody a skončil zapálením Moreny a jej hodením do rieky na moste pri Kysuckom múzeu.

  Zdroj: Prevzatý článok v plnom znení z portálu Dnes.sk

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Hlasovalo 1,, priemer: 10,00 z možných 10)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.