PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Miloš
 • Svastika v slovenskej ľudovej výšivke

  OLYMPUS DIGITAL CAMERASlovo ornament je latinského pôvodu a označuje v širšom zmysle akúkoľvek dekoráciu vyplňujúcu plochu a tým zdobiacu nejaký predmet. Detailnejšie je to v podstate druh výzdoby (či už jednotlivý motív, alebo celý systém motívov) určitého typu. Ornament poznáme geometrický, rastlinný, živočíšny a figurálny. Jeho funkcie nie sú jednoznačné. Sú historicky podmienené a premenné. Teda pôvodná praktická funkcia určitého ornamentu sa časom môže pretransformovať do funkcie estetickej. Vzhľad ornamentu odráža predstavu sveta a jeho elementárnych síl, životných prejavov či postojov k životu. A tu sa už dostávame bližšie k ornamentu, ktorý je tak zvláštny, v dnešnej dobe spájaný skôr s negatívnymi pocitmi, no pôvodne tak krásny a jasný.

  SVASTIKA. Je to pojem pochádzajúci zo sanskrtu a vzhľadom na to, že je to symbol veľmi jednoduchý, predpokladá sa, že bol objavený nezávisle na mnohých miestach sveta. Má tvar kríža s ohnutými ramenami do pravého uhla a je pravdepodobné, že sa vyvinul z tzv. slnečného kríža (kríža v kruhu). Ako zrejme dekoratívny prvok sa vyskytuje už v dobe neolitu. Tento symbol putoval postupne hore dole od Balkánu cez Irán, či Ural v Rusko a neskôr sa objavuje dokonca i u Chetitov, starovekých Grékov, či iných Semitských národov. Používali ho v mnohých kultúrach po celom svete a bol všeobecne chápaný ako symbol šťastia. Ale ako sa dostala až k nám?

  Možno to bolo kresťanstvo, kde sa občas svastika tiež mihla. V dobe prenasledovania kresťanov sa napríklad používala miesto latinského či gréckeho kríža ako maskovanie. Neskôr sa okrajovo dokonca používala ako symbol víťazstva Krista nad smrťou. keďže sa vyskytovala v hojnej miere u Germánov i Slovanov, je dosť pravdepodobné, že tu bola ešte dávnejšie, ako sa začali na prelome tisícročí organizovať križiacke výpravy. Svastika je svätým symbolom vierovyznaní a náboženstiev založených na nasledovaní rodu. Existuje množstvo vkladov významu a zmyslu tohto symbolu objasňujúceho jeho vplyvy na ľudí. No všetky vysvetlenia smerujú k jednému významu – účinku na podvedomé emócie človeka a na jeho úsilie o dosiahnutie dokonalosti. Je to vlastne harmonické spojenie tela, duše, ducha a svedomia. Len ten človek, ktorý dosiahne harmóniu a spojí v sebe (Svastikou) všetky elementy, môže dosiahnuť „vystúpenie z kruhu znovuzrodení a dostať sa na Svetlo Bohov“. Teda v preklade dostať sa do nadhľadu a nebrať všetko tak kŕčovito vážne. Vychádza z pohanstva ale nájdeme ju hojne i vo Vatikáne či Notre Dame. A konečne – je Svastika posvätným symbolom ugrofínskych národov používaný stáročia. No ako sa dostala na náš odev a do našich príbytkov? To je otázka…

   

  OLYMPUS DIGITAL CAMERAPrastaré symboly neodmysliteľne k našej kultúre patria. Sú to tzv. solárne alebo svastické symboly. Za starých čias, keď naši predkovia na komunikáciu používali runy, sa slovo svastika prekladalo ako „prichádzajúci z nebies“. Je teda opodstatnené vysvetlenie istej nadpozemskosti symbolu. Svastika môže byť priama alebo obrátená. Priama je taká, ktorá sa pohybuje v smere hodinových ručičiek a ak sa dá do pohybu, tak sa ako veterný mlyn krúti v smere času a vytvára okolo seba svietiaci tok energie. Jej poslaním je vytvárať tok životnej sily priťahujúci k človeku nevyhnutné udalosti.
  Opačná svastika, ktorá sa točí proti smeru hodinových ručičiek, je znak veľmi nebezpečný, pretože okolo seba vytvára ničivý víchor. Ochraňuje toho, kto ju na sebe nosí, ale ničí všetko, čo bráni prejaveniu sa sily zakódovanej v tomto symbole. Svastika vyvoláva okolo seba energiu ohňa, ktorá sa musí podporovať vnútorným ohňom jej nositeľa. Ak človek nemá dostatočný vnútorný oheň, potom sa energia symbolu obráti proti svojmu nositeľovi a zničí všetko, čo bolo prostredníctvom nej nadobudnuté. Staroslovanský odev pozostával zo šitého oblečenia, pokrývky hlavy a obuvi. Okrem samotného odevu, ktorý bol šitý tak, aby nenarúšal bioenergetické pole človeka, je a vždy bola dôležitou súčasťou výšivka. Na každom odeve bol vyšitý určitý ornament, ktorý určoval rôzne detaily o človeku – odkiaľ pochádza, z akého je rodu, či je už plnoletý, či má rodinu, do akej kasty patrí, akému božstvu slúži a podobne. Dôležitá bola i farba ornamentu, ktorá jednotlivca ešte bližšie špecifikovala. Vo všeobecnosti každý odev niesol znaky, podľa ktorých bolo možné jeho nositeľa dokonale prečítať a ktoré ho mali chrániť pred všetkým zlým a poskytovať mu silu zvládať každodenný životný
  Na odevy, či už sviatočné alebo každodenné, sa vyšívali rodové ornamenty v špecifických farbách pre dosiahnutie želaného efektu. Často sa používal ornament plodnosti, ktorý pre uzavretím obvodových strán stelesňuje svastiku. Prvý obrázok symbolizuje plodnosť zeme (akoby zasiate pole) a v prípade druhom plodnosť ženy. Ide v oboch prípadoch o znak zasiatia zrna do úrodnej pôdy (cháp aj v prenesenom zmysle u muža a ženy). Podobné symboly nájdeme na mnohých odevoch z ľudového prostredia v našej oblasti . Veď nakoniec, posúďte sami… cyklus.

  Pozrite si napríklad fotogalériu Krása krojov

   

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Hlasovalo 29,, priemer: 9,52 z možných 10)
  Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia ku "Svastika v slovenskej ľudovej výšivke" - príspevky: 7

  1. Viera Benková  15. apríla 2012 at 21:34

   Mnohé nemecké archívy nevydávajú len tak na svetlo dňa údaje o Slovanoch, nie je pravda, že sme sa sťahovali, boli sme tu na tomto priestore ( takmer po celej Európe! ) Dávno domao doma, od napmäti sveta.. Takže treba nám meniť históriu, ktorú sa naše deti dozvedajú dnes v škole…
   Pozdravuje Viera Benková

   Odpovedať
  2. Stanislav Otruba Zvonkár  25. apríla 2012 at 22:03

   Valasi ktorý boli Tráckeho pôvodu a postupne osídlili Rumunské Karpaty, čiže Dáciu,neskôr aj celý karpatský oblúk včetne Slovenskej časti Karpát,boli tiež starý Slováci?????

   Odpovedať
   • Aďo Fecko
    Aďo Fecko  25. apríla 2012 at 22:10

    Myslím, že starí Slováci ich k sebe prijali s otvorenou náručou a ich potomkovia tu spoločne žijú dodnes.

    Odpovedať
  3. Stanislav Otruba Zvonkár  26. apríla 2012 at 7:47

   Tak,to čo tu zostalo po Valaskej kultúre sa dá ťažko nazvať valaskou kultúrou.Iba ak akási skomolenina kolchoznícko-slovenská kerpčo-kultura.V dobe internetu a otvorených hraníc je to jednoduché porovnať si kde je pravda.Treba si otvoriť oči do korán a popozerať sa po krajine v akom stave sa nachádzajú slovenské lúky a pasienky.Naši predkovia a to bolo jedno či to boli Slováci, Valasi, Nemci, Spišaci, Šarišani,Liptáci, Oravci,Záhoráci,Horehronci,si spievali poväčšine pri práci,keď orali,kosili,mlátili,furmanili,rubárili a samozrejme aj okovitku trovili.Netreba zabúdať,že vyšívať krásne kroje vedia aj v Poľsku, Rumunsku ,Bulharsku,na Ukrajine aj v Maďarsku a ani Tiroláci sa nedajú zahanbiť.No na rozdiel od nás Starých Slovákov,oni nemajú problém si tie kroje aj obliecť,čo u nás je skôr výnimka ako šafrán.
   Bolo by asi na čase prestať si vymýšľať si akúsi pochybnú minulosť,podľa Machalu a radšej sa zamyslieť čo zanecháme naším potomkom.Lebo chrastím zarastené lúky a pasienky,slovenská škatuľová archiektúra,/vid amfiteáter Terchová,Východná/nebudú svedčiť o chochmese potomkov starých Slovákov aj keď sa ukrepčíme a ujujúkame do smrti!

   Odpovedať
  4. Slávka  25. júla 2012 at 17:29

   Pokiaľ ide o klasickú svastiku na slovenských ľudových krojoch, tak potom sa treba pozrieť na starú, dochovanú fotografiu starčeka z podtatranskej obce Važec :

   https://lh4.googleusercontent.com/-AXXGGw-0eQE/Te4YN1-itnI/AAAAAAAAAPQ/ZcEMZNFR0VA/s512/Va%2525C5%2525BEec%2525201%25252C%252520Slovakia.jpg

   Ak niekto má podobnú fotografiu, prípadne vie o svastikách na slovenských krojoch, prosím, aby ste mi dali vedieť. Ďakujem. 🙂

   Odpovedať
  5. Cypro  12. augusta 2017 at 13:41

   Slovanské vzory vyšité na najstarších nohaviciach na svete nájdených v Číne

   http://www.biosferaklub.info/slovanske-vzory-vysite-na-najstarsich-nohaviciach-na-svete-najdenych-v-cine/

   Mozno v Cine toho bude viac ……. otazkou je ci to sem nase media pustia.

   Odpovedať

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.