PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Radúz
 • Novohrad

  Novohradská župa mala centrum v Balážských  Ďarmotách. Neskoršie na prelome storočia (1900) sa hospodárske centrum prenieslo do Lučenca, ktorý bol v tom čase známi svojimi jarmokmi a trhmi. Po rozpade Rakúsko – Uhorska sa Novohradská župa rozdelila na dve časti:

  Prvá časť bol dolný Novohrad, ten ostal v Maďarsku a druhá časť bol  horný Novohrad, ktorý bol začlenený na dnešnom Slovensku. Toto rozdelenie platí dodnes. Horný Novohrad je od západu obklopený Gemerom, zo severu Zvolenskou župou z juhu Hontom. Treba podotknúť že folklór horného Novohradu bol z časti ovplyvnený maďarským folklórom. Horný Novohrad mal niekoľko folklórnych centier a to sú tieto :

  • okolie Lučenca
  • okolie Ábelovej
  • okolie Modrého Kameňa
  • okolie Lesti a Turieho poľa.

  Čo sa týka folklóru žiaľ nie je tak rozpracovaný a prebádaný ako napríklad folklór z Podpoľania, Liptova ,  Hontu Gemera alebo Horehronia. Čím to bolo ovplyvnené? Po prvej a druhej svetovej vojne sa do okolia Lučenca a Fiľakova sa dostalo mnoho rodín z Detvy a Látok. Tieto rodiny dosť podstatne ovplyvnili túto časť  svojím podpolianskym folklórom. Ďalšie dve mohutné obce Novohradského regiónu Lesť a Ťurie Pole boli vysťahované, ostala iba oblasť Lučenca, Modrého Kameňa a Ábelovej preto folklór Novohradu sa nevyvinul tak ako napríklad susedný región Podpolania, Hontu, Gemera a iných oblastí. Veľkú mieru vplyvu mal aj ďalší faktor,  prudký odliv obyvateľstva z dedín do miest po druhej svetovej vojne.

  Vy novohradské vŕšky, vy novohradské dediny,

  popretkávané krásou novohradského pestrého kroja,

  krásnych rezkých aj citlivých piesní

  a tancom ktorého dominantou bol vrchársky čardáš.

  Foto:  z rodinnej zbierky 

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Hlasovalo 8,, priemer: 9,38 z možných 10)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.