PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Lýdia
 • FS TOPĽAN, Giraltovce

  Folklórny súbor

  FS Topľan

  Giraltovce

  Tak ako po minule roky aj rok 2011 bol pre nás úspešný nielen na domácej pôde ale aj v zahraničí. Doma sme sa zúčastnili významných festivaloch – Svidník, Raslavice, Krivany… a v zahraničí sme navštívili medzinárodne festivaly a to v RUMUSKU -Baile Herculane, Timisoara . Reprezentovali sme sa aj na jednom z najväčších festivaloch v POĽSKU – Bielsko Biala, Zywiec, Oswiecim, Makov Podholanski, Styrck – kde sme od medzinárodnej poroty získali ocenenie za veľmi dobre tanečné a technické prevedenie. ČESKO – Jablunkov a opäť POĽSKO – Poznan.

  V roku 2010 sa súbor zúčastnil na týchto medzinárodných folklórnych festivaloch :
  ČESKO – PLZEŇ, POĽSKO – LEGNICA, SRBSKO – SREMSKA MITROVICA a dlho očakávaný zájazd zájazdov IZRAEL – JERUZALEM.

  V roku 2009 sa súbor reprezentoval na medzinárodnom festivale v TALIANSKU v meste Apiro, taktiež na medzinárodnom festivale v POĽSKU – Olsztyn, Sedziszow Malopolski a v ČECHÁCH – Nymburk a Marianské Lázne. Každoročne súbor absolvuje cca 50 – 60 vystúpení doma aj v zahraničí.

  V roku 2008 súbor oslávil už svoje 35. výročie pod názvom “POCE ŠICKE MEDZI NÁS”. Zúčastnil sa aj verejnej nahrávky v relácii KAPURA, kde sa umiestnil na prvom mieste. Veľmi významné ocenenia získal na súťažných festivaloch v NEMECKU v meste Ribnitz Damgarden a v POĽSKU – Olsztyn, kde na oboch festivaloch vyhral hlavnú cenu GRAND-PRIX.

  Súbor sa zúčastnil aj na medzinárodných festivaloch v CHORVÁTSKU – Koprivnica, POĽSKU – Lublin ,Warszawe…, v ČECHÁCH – Jihlava, Frýdek-Místek, Tuchlovice… ,TURECKO – Istanbul, HOLANDSKO – Warffum, MACEDÓNSKO – Skopje, TALIANSKO – San Massimo, Termoli, FRANCÚZSKO – Reims, Chambly, Nancy, Beauvais.

  Folklórny súbor TOPĽAN sa skladá z tanečnej a hudobnej zložky. Tieto zložky tvorí okolo 40 členov, ktorí vekový priemer je 18 rokov.

  Tanečným pedagógom je Tatiana ŠVAČOVÁ ,ktorá je dlhodobou členkou súboru.

  Od svojho vzniku až do dnes súbor čerpá a uchováva tance a spevy z oblasti Šariša a Zemplína. Program, ktorým sa prezentuje, je charakteristický párovými tancami (Šariš polka, Čardáš, Verbung … ), šarišskými a zemplínskymi pesničkami, melódiami. Celkový dojem tanečníkov a hudobníkov je umocnení šarišskými krojmi, ktoré sú typické pre oblasť Horného Šariša.
  Hudobnú zložku vedie riaditeľ ZUŠ Mgr. PETER ZAJAC. Táto cimbalová muzika sa aj samostatne prezentuje na rôznych podujatiach a zároveň je speváckou zložkou súboru.

  Zriaďovateľom súboru je Mestský úrad Giraltovce. Kolektív úzko spolupracuje s oddelením kultúry, ktorého spolu s vedením mesta podporuje v zachovávaní a rozvíjaní zvykov a tradícii našich predkov. Hlavnú finančnú podporu získava od svojho zriaďovateľa.

  Súbor každoročne absolvuje cca 50 – 60 vystúpení doma aj v zahraničí. Počas 35 – nej existencie sa v súbore vystriedalo mnoho tanečníkov, hudobníkov a spevákov z blízkeho okolia. V súčasnosti sú členmi aj potomkovia minulej generácie súboru. Členovia FS sa stretávajú každý piatok v kultúrnom dome v Giraltovciach.

  ¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤

  Kontaktné údaje:

  FS Topľan

  Adresa: Dukelská 75, Giraltovce,087 01 Giraltovce
  Kontaktná osoba: Pavol Švač
  Telefónny kontakt: 0907353856
  Email: toplan@centrum.sk
  Webová stránka: www.toplan.sk                                                                      MÁ FANKLUB V KLEBETNÍČKU

  ¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Hlasovalo 3,, priemer: 10,00 z možných 10)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.