PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Vendelín
 • Ženská spevácka skupina ŽIVENA

  Spevácka skupina

  ŽIVENA

  Moldava nad Bodvou

  Ženská spevácka skupina ŽIVENA z Moldavy nad Bodvou vznikla v roku 1986.

  Začiatky pre folklórnu skupinu boli ťažké, pretože každá z nás pochádza z inej oblasti Slovenska. Či je to Záhorie, Spiš, Gemer, Zemplín, Šariš, Abov,…… Čo oblasť, to iné nárečie, iný kroj. Spievame piesne z Abova, Zemplína, Šariša, rusínske, maďarské ale aj rómske . Preto trvalo trochu dlhšie, pokiaľ si všetky ženy zvykli na rôznosť nárečí. Avšak poctivým skúšaním speváckych blokov, húževnatou prácou pod vedením  Ing. Petra „Ďuriho“ Tomka, ktorý je aj náš akordeonista, sme už dosiahli mnohé úspechy.

  ŽIVENA vystupuje na rôznych podujatiach v Moldave n./B, v okolitých obciach, ale aj v partnerských mestách ako je Brzozów v Poľsku, a v Maďarských mestách Encs a Karcag. Účinkovali sme pri príležitosti otvorenia schengenskej hranice s Maďarskom v Turni nad Bodvou pri obci Hidvégardó. Každoročne v spolupráci s MsKS účinkujeme a podporujeme zachovanie jarnej tradície vynášania Moreny. Svojimi vystúpeniami podporujeme aj akcie MO Matice slovenskej.
  Najviac obdivovateľov máme paradoxne v iných obciach a mestách , než v našom „rodnom meste“. Tu, v jazykovo a národnostne zmiešanom prostredí má „väčší úspech“ maďarská kultúra. Keď vystupujeme doma, tak sme „ezek a tótok…“.  A mimo nášho mesta povedia – „tote maďarki prišľi“. Aj napriek tomu to hendikepu sa snažíme zo všetkých síl šíriť a uchovávať slovenský folklór. Veď o tom hovorí aj náš názov – Živena. Takýto názov by si maďarská folklórna skupina veru nedala. .:.O) Veľké úspechy získavava aj naša sólistka a organizačná vedúca  – Mia Nográdi. Každý rok na jar sa pravidelne zúčastňujeme na prehliadke ľudovej piesne okresu Košice-okolie – Dargovská ruža vo Svinici. Tam sme získali všetky umiestnenia, vrátane ocenenia – Laureát, ktoré nás posunulo v roku 2010 na krajskú súťaž do Smižian.
  Živena získala aj iné ocenenia. V roku 2000 a 2011 získala od miestneho zastupiteľstva Cenu mesta Moldavy za šírenie slovenskej kultúry.
  Dňa 17. decembra 2007, z rozhodnutia poslancov na slávnostnom rokovaní Zastupiteľstva Košického samosprávneho kraja v Kongresovom centre KSK v Rožňave bola Živena ocenená Cenou KSK. Cenu nám odovzdal predseda KSK – Zdenko Trebuľa.

  V minulom roku sa nám podarilo – za pomoci sponzorov a našich milých príbuzných a priateľov – vydať a pokrstiť naše 1 .CD s názvom „…pohvaľeni, suśedki moje…“

  ¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤

  Kontaktné údaje:

  Spevácka skupina ŽIVENA

  Adresa: Povstania českého ľudu 7; 045 01 Moldava n./B.
  Kontaktná osoba: Mia Nográdi
  Email: roma.ava8@gmail.com
  Webová stránka: www.folklorika1.estranky.sk                                  NEMÁ EŠTE FANKLUB V KLEBETNÍČKU

  ¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Zatiaľ nehlasoval nikto)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.