PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Edita
 • SUS Krajan-Vojvodina

  Folklórny súbor

  Slovenský umelecký súbor Krajan-Vojvodina

  Vojvodina

  Slovenský umelecký súbor Krajan-Vojvodina je amatérske umelecké teleso, ktoré svoju prácu zakladá na umeleckom spracovaní a interpretácii tak slovenského, ako aj neslovenského folklóru. Tvoria ho mladý ľudia, študenti na stredných a vysokých školách a umelecký odborníci z celej Vojvodiny. Sú to opravdiví zanietenci a milovníci ľudového umenia, kultúry a krásneho jazyka slovenského národa. Spája ich láska ku ľuďom, spoločnosti, peknej ľudovej hudbe, piesni a tancu. Spája ich jedinečná možnosť a príležitosť rozvíjať svoj tanečný talent, fantáziu, tanečné, spevácke a herecké vedomosti a schopnosti inšpirované ľudovou tradíciou, folklórom. A konečne, spája ich aj spoločný cieľ, stať sa reprezentantom slovenského folklóru na Dolnej zemi, v Srbsku, vo Vojvodine.

  Dnes SUS Krajan – Vojvodina počíta asi 30 aktívnych členov, najmä stredoškolákov a študentov takmer zo všetkých vojvodinských osád, v ktorých žijú Slováci. Sú to: Báčsky Petrovec, Hložany, Kysáč, Kulpín, Selenča, Nový Sad, Aradáč, Jánošík, Vojlovica, Boľovce, atď. Jeho cieľom je formovať reprezentačný folklórny kolektív, ktorý bude zoskupovať mladých ľudí, zanietencov ľudovej hudby a tancu z celej Vojvodiny a tým spôsobom aj prezentovať kultúru, tradíciu a obyčaje najväčšej kompaktnej slovenskej enklávy, žijúcej práve tuná na území Srbska.


  Tento mladý súbor založený 2006. roku sa odlišuje od iných slovenských vojvodinských spolkov tým, že spracúva aj štylizované choreografie z rôznych oblastí Slovenska čo si vyžaduje vysokú úroveň tanečného a vôbec hudobného talentu. Tak napr. v repertoári  SUS Krajan – Vojvodina sa môžete stretnúť s východoslovenskými tancami z oblasti Zemplína, s horehronskými dupákmi, cigánskimi, či rusínskymi tancami. Avšak na druhej strane nechýba ani dolnozemský regrútsky tanec s pôvodnými slovenskými vojvodinskými krojmi. Súčasťou nacvičovania nových choreografií je aj zoznamovanie sa s určitou spracúvanou oblasťou a jej nárečím, krojmi, piesňami čím si tanečníci postupne osvojujú poznatky z celoslovenskej folkloristiky.

  ¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤

  Kontaktné údaje:

  Slovenský umelecký súbor Krajan-Vojvodina

  Adresa: 21 470, Báčsky Petrovec, Srbsko
  Kontaktná osoba: Michal Čiliak
  Telefónny kontakt: +381 (0)62 22 34 60
  Email: krajan.vojvodina@gmail.com
  Webová stránka: www.krajan-vojvodina.rs                                                       NEMÁ FANKLUB V KLEBETNÍČKU

  ¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Hlasovalo 2,, priemer: 8,00 z možných 10)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.