PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Marcela
 • Jar je už za rohom!

  Príchod jari

  Vítanie jari je starý slovanský zvyk. Je to rituál, ktorý oslavuje jarnú rovnodennosť,  koniec zimy a príchod jari. Bez ohľadu na podnebné podmienky ľudia svojou túžbou skoncovať s chladným a privolaním teplého počasia, verili, že prírodu ovládajú nadprirodzené sily, ktorých konanie možno ovplyvniť ak sa tieto sily uctia.  Deň jarnej rovnodennosti  je vtedy, keď deň aj noc trvajú zhodne dvanásť hodín.  Každý neprestupný rok sa tento jav posúva o necelých 6 hodín dopredu a každý prestupný rok, naopak, „skočí“ o viac ako 18 hodín dozadu. Tento cyklus sa opakuje každé štyri roky s tým, že každý nasledujúci cyklus nastáva zhruba o 45 minút skôr. Postupom času tento rozdiel narastá a preto sa  astronomický prvý jarný deň pohybuje od 19.do 21.marca . Toho roku ním bude 20. marec. Na 19. marec sa začiatok jari presunie v roku 2048. Rok 2100, ktorý by síce mal byť, ale nebude prestupný, umožní vrátiť v roku 2102 začiatok jari späť na 21. marec.

  No naši predkovia neuvažovali “astronomicky”, preto ak  ľudia chceli, aby už konečne prišla jar, museli  zabiť Morenu, upáliť ju a utopiť v potoku.

  Pri hádzaní Śmertki  (Moreny) do vody sa v Krivanoch spievalo:

  Ic, Śmertko, dolu vodu,
  bodaj bi śi śe zatopila
  žebi śi śe ňevracila
  bo bi śi nas pohubila
  našim kravom porobila
  hiś, Śmertko, hiś, hiś!

  Tento zvyk sa na Slovensku zachoval dodnes. Morena mala podobu slamenej figuríny, zhotovenej z  dvoch drevených palíc v tvare kríža obkrútených slamou, oblečenej do ženských šiat, ktorú niesli mladé devy cez celú dedinu so spevom k potoku. Pri brehu ju vyzliekli, zapálili a hodili do vôd rozmŕzajúcej rieky. V niektorých regiónoch spolu s Morenou vynášajú mládenci aj Dedka, tiež slamennú figurínu v podobe starého muža. Najčastejším termínom vynášania Moreny a Dedka  je Smrtná nedeľa (pôstna nedeľa dva týždne pred Veľkou Nocou, no tento rituál nemá s kresťanstvom žiaden súvis a je zaujímavo načasovaný).  V každom regióne má Morena iné pomenovanie, napríklad Muriena, Smrť,  Šmertka, Hejhana, Kyselica, Kyseľ, Baba, Kyseľova žena, Marmuriena, Marmariena, Barborena, no všade  je symbolom chorôb a smrti a všade končí rovnako, upálením a utopením. Tento rituál odháňa negatívne sily, má chrániť ľudí pred chorobami a zlými čarami, vzýva energiu zeme, prebúdza prírodu. Jar sama o sebe prináša plodnosť a teplo, predlžuje dni a predznamenáva nové začiatky. Oslava je spojená so zábavou a pohostením,  ľudia sa radujú a veselia, že sa im podarilo zahubiť zlé a privolať dobré. Zničením figuríny sa obrad končil na Spiši, v Šariši, Above a Tekove. V ostatných oblastiach jedno z dievčat, tzv. kráľovnú, obliekli do šiat z Moreny a po domoch vyberali vajíčka, slaninu alebo iné naturálie, z ktorých spravili hostinu i pre mládencov, buď v dome richtára, alebo v dome, kde sa stretávali na priadkach a páračkách peria.

  Muriena naša, kdes prebývala?
  V dedinskom dome, v novej stodole.
  Za nimi si zas nôtili mládenci, ktorí na kratšej žrdi niesli figurínu chlapa – “dedka”:
  Dedko náš, dedko, požral si nám všetko,
  nič si nám nenechal, tak si sa dobre mal.

  Etnografický záznam ľudových zvykov, hier, obradov, tancov a slávností v čase od skorej jari do neskorej jesene na Slovensku v 30. rokoch … ukážka z filmu Zem spieva od Karola Plicku:

  Zdroj: úľuv, encyklopédia ľudovej kultúry, naša dedina, internet
  FOTO a VIDEO:  zdroj internet

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Hlasovalo 9,, priemer: 10,00 z možných 10)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.