PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Hedviga
 • FS Podpoľanec na fašiangoch u susedov

  Už po 25.-krát sa v malej, ale najľudnatejšej obci v Zlínskom kraji – Stráni, uskutočnil najväčší masopustní festival v Českej republike a náš folklórny súbor bol jeho  jediným zahraničný hosťom.
  Festival sa konal od nedele 12. februára až do utorka 21. februára a jeho hlavným festivalovým dňom bola sobota. V tento deň sa v obci konal fašiangový jarmok, na ktorom bolo možné vidieť ukážky ľudových remesiel a tiež ochutnať zabíjačkové špeciality. Vedenie súboru bolo oficiálne privítané starostom obce na slávnostnej recepcii, kde boli prítomní hostia z českého senátu ako aj zástupcovia Zlínskeho kraja. Na obed bol zahájený fašiangový sprievod, ktorého sa zúčastnili všetky  pozvané súbory (Lipka Pardubice, Vlčnovjan Vlčov, Kmotričky Brno, Šablári Borský Mikuláš, FS Podpoľanec Detva) a  domáci súbor FS Javorina Strání. Spolu s ostatnými  súbormi, poobliekaní v rôznorodých  ľudových maskách, sme  prešli dedinou, zastavili sme sa pri pamiatkovo chránených domoch a nakoniec sme ukončili sprievod vystúpením na námestí. Sobota pokračovala „Vyhrávaním  souborů v hospůdkách“, kde každý súbor mal
  zabávať jednu „hospodu“.  Festivalovú sobotu sme  ukončili vo večerných hodinách v priestoroch základnej školy spoločným vystúpením všetkých zúčastnených súborov , po ktorom sa mohla začať zábava. Odštartovali sme ju, ako inak, my,   s výučbou tancov z Podpoľania v škole tanca, ktorá mala obrovský úspech.  Po  nás nasledoval domáci súbor, s výučbou svojich typických tancov a následne ľudová zábava. Plný zážitkov, nových známosti  sme sa nad ránom vrátili domov.
  FS Podpoľanec

  Článok od autora: Andrej Kuric
  FOTO: zo stránky obce Strání

   

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Hlasovalo 2,, priemer: 9,50 z možných 10)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.