PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Terézia
 • Čipkárskô

  Priznám sa,  že keď som prvýkrát počul slovo čipkárskô, hneď som si predstavil čipky a paličky. No ostal som milo prekvapený, keď som sa dozvedel, že je to jedlo a dokonca sa každoročne organizuje aj súťaž v jeho varení v Brusne. Toto  jedlo varili naši predkovia, ktorí obchodovali s tovarom a hlavne s čipkami, ktoré nakupovali na Starých Horách a v Španej Doline.

  Keď sa čipkári presúvali  medzi jarmokmi a  trhoviskami,  na vozoch ťahaných koňmi, aby si ušetrili čas,  obyčajne zavesili tzv.  mašinu vzadu na voz a varili jedlo priamo na voze a počas jazdy. Keď čipárskô  uvarili  až vtedy sa zastavili  a najedli sa. Čipkárskô sa jedlo na etapy, najprv zjedli z hrnca husté, ktoré vybrali dierovanou varechou mäso – hovädzie, zeleninu, zemiaky a trhance – dochutili to čiernym korením a soľou a napokon z toho čo v hrnci ostalo mali  polievku.

  Toto jedlo sa varilo  skoro v každej domorodej rodine v Brusne. Obec Brusno sa snaží zachovať tradíciu, keďže  mašiny časom zanikli, tak  sa rozhodli zachovať dedičstvo svojich predkov, ktoré  obec dodnes charakterizuje. Preto každoročne organizujú súťaž vo varení čipkárskeho.  Mašiny na varenie  boli vtedy zhotovené z pozinkovaného plechu. Dnes sú vyrobené už z nerezového plechu a podmienkou súťažiacich je variť toto jedlo ako kedysi, v mašine. Takúto mašinu nájdete asi v každej rodine v Brusne. Mašina je vlastne kovový hrniec s roštom v spodnej časti a pevným komínom cez stred valca. Do komína sa vhadzuje palivo najmä drevo a drevené uhlie a okolo komína sa varí pripravované jedlo. Súťažia štvorčlenné družstvá.

  Po nesmelom nultom ročníku v roku 1999 sa postupne táto tradícia dostala do povedomia obyvateľov Brusna, rodákov, ale i mnohých hostí zo širokého okolia. Tradičným účastníkom súťaže býva Ján Hansman zo Srbska, ktorý počas vojny pôsobil ako učiteľ na ZŠ v Brusne. V roku 2004 bol medzi súťažiacimi zať Vladimíra Chválika pán Stones zo Škótska, ktorý tu varil v tradičnej škótskej sukni. V roku 2006 boli v družstve Freunde (Priatelia) dve naše rodáčky spolu s manželmi z Nemecka a súťažilo aj družstvo 3 kanadských občanov „Kanadské čipkárskô“ s kpt. Markom Balkom.

  Aj toho roku sa bude tiež súťažiť a to už na 13. ročníku súťaže „Čipkárskô 2012“, ktorá sa uskutoční 19. mája 2012.

  Zdroj  a foto: www.brusno.sk

   

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Hlasovalo 1,, priemer: 10,00 z možných 10)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.