PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Vladislav
 • Na svätého Blažeja

  Raz istá vdova s plačom priniesla k Blažejovi svoje dieťa, ktorému zostala trčať v hrdle rybia kosť a prosila ho, aby svojou modlitbou vyprosil od Boha uzdravenie dieťaťa. Blažej sa začal vrúcne modliť k Bohu, prežehnal dieťa sv. krížom a chlapec sa uzdravil….

  Sv. Blažej jeden zo 14. svätcov – pomocníkov v núdzi. Je mu zasvätených veľmi mnoho kostolov na celom svete, len v samom Ríme ich je päť.  Sv. Blažej je patrónom trpiacich chorobami hrdla, patrónom lekárov a ochranca divožijúcej zvery. Je patrónom aj chorvátskeho mesta Dubrovník.  Žil v treťom storočí a narodil sa v Arménsku meste Sebaste. (Dnešné Turecko)  Blažej bol lekár, no svoje povolanie však zanechal a celý život zasvätil Bohu v modlitbe a samote na púšti.  Odtiaľ ho pozvali na biskupský stolec v rodnom meste.  Žil však v dobe, kedy boli kresťania prenasledovaní, pretože boli považovaní za hrozbu spoločnosti. Počas prenasledovaní za cisára Licínia (313 – 324) veľa trpel za vieru,  bol zatknutý a uväznený. Mučili ho a v roku 316 bol nakoniec sťatý.

  Deň svätého Blažeja sa už v stredoveku spájal s aj s obchôdzkami učiteľov a žiakov, ktorí chodili po domoch po dedinách a vinšovali blažejácie. Pozývali dorast do učenia za čo od domácich dostávali potraviny.

  Svätý Blažej, hrdlo zohrej (Blažej vyprosuje, aby na jeho meniny bolo  pekné počasie kvôli tomu, aby choroby hrdla odniesla zima) 

  Deň sv. Blažeja považovali sedliaci za koniec zimy, oslavovali ho, posväcovali sviečky, víno, vodu a chlieb.  Mladým kurčatám a húsatám sa dáva „blažejská voda“, aby ich chránila pred líškami. Pastieri si zase vyrezávali meno svätca na pastierske palice, s ktorými potom neskôr na jar,  prvýkrát pásli.

  Ak niekde uvidíte kresbu biskupa, ktorý poväčšine žehná a naokolo budú  jeleň, pastorál, vtáky s obživou v zobáku, dve prekrížené sviece, povraz – nástroj mučenia, určite sa práve pozeráte na vyobrazenie  sv. Blažeja.

  Čerpané:  z internetu, História Slovenska, Lexikón ľudovej kultúry

   

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Hlasovalo 1,, priemer: 10,00 z možných 10)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.