PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Móric
 • Stretnutie Slovákov v Austrálii

  Tradičné stretnutie krajanov na Veľvyslanectve Slovenskej republiky v Canberre bolo bežného roku spestrené i slovenskou piesňou z Vojvodiny.

   Na pôde Veľvyslanectva Slovenskej Republiky v hlavnom meste Austrálie – Canberre, sa v sobotu 21. januára 2012 konalo stretnutie Slovákov žijúcich v Austrálii. Približne 200 hostí vrátane slovenského honorárneho konzula v Brisbane Michala Horvátha, privítala veľvyslankyňa Eva Ponomarenková, ktorá si v otváracom príhovore spomenula na výročie vzniku Slovenskej republiky a prítomných poinformovala o dohode o sociálnom zabezpečení medzi Slovenskom a Austráliou, tiež o novom grantovom kole Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí.

  DFS Stonožka zo Sydney v roku 2012
  Foto: Anna Pešková

  Pódium potom už patrilo mladučkým tanečníkom Detského folklórneho súboru Stonožka zo Sydney, ktorí prednesom detských ľudových hier vyvolali nejeden úsmev na tvári prítomných. V programe ani bežného roku nechýbali predstavitelia Slovenského spolku Ľudovíta Štúra z Melbourne so svojou predsedníčkou Elenou Lomenovou. Jedným z nich bol i Folklórny súbor Liptár, ktorý sa tentokrát predstavil raslavickými a horehronskými tancami, ktoré nacvičili Dana Lalíková a Pavel Sľúka. Podujatie spestrili i slovenské piesne z Vojvodiny v interpretácii Kataríny Mosnákovej a ľudového orchestra Slovenského spolku Ľudovíta Štúra. Z prednesených melódii na prítomných zapôsobila a nejednu slzu vymanila najmä autorská skladba Zuzany Đukićovej z Jánošíka pod názvom Tam ďaleko za horami, ktorá hovorí práve o pocitoch Slováka žijúceho v zahraničí.

  Katarína Mosnáková a Ľudový orchester spolku Ľudovíta Štúra v prednese piesní z Vojvodiny
  Foto: Anna Pešková

  Slovenské piesne sa potom z nádvoria Veľvyslanectva SR ozývali i v neoficiálnej časti krajanského stretnutia. Nechýbala ani chutná kapusnica, slovenské pivo či borovička. Makové buchty a iné sladké dobroty ponúkali členky Združenia matiek, ktoré pod vedením Anny Bovdišovej usilovne pôsobia pri Slovenskom spolku Ľudovíta Štúra v Melbourne.

  Záber zo Stretnutia Slovákov v Austrálii
  Foto: Katarína Mosnáková

  Zvyšok dňa v hlavnom meste Austrálie členovia FS Liptár strávili pracovne. Neváhali využiť príležitosť aby nacvičili a do svojho tanečného repertoára zaradili i slovenské tance z Vojvodiny, odkiaľ pochádzajú ich predkovia. Autorka tohto príspevku je i autorkou ich nového tanca, ktorý pod názvom Šecko vďaka Vám páni muzikanti piesňami a tanečnými prvkami z Banátu znázorňuje náhodné stretnutie muzikantov, spevákov a tanečníkov, ktorí sa v nočných hodinách vracajú domov a ešte raz spontánne roztočia zábavu.

  Ako vidno, aj austrálska slovenská komunita sa snaží už vyše jedného polstoročia zachovávať identitu a pestovať národnú tradíciu. Slováci do Austrálie prichádzali hlavne z ekonomických a sociálnych dôvodov, tak v medzivojnovom období ako i po skončení 2. svetovej vojny. Túto komunitu v 60. a 70. rokoch posilnila silná vlna slovenských emigrantov z bývalej Juhoslávie, ktorí si ihneď začali organizovať národný spoločenský a kultúrny život.

  Hložančania a Vojlovičania navštívili slovenskú komunitu v Melbourne
  Foto: Rachel Rybárová

   Dnes v Austrálii žije približne 12 000 Slovákov a to najmä v mestách Melbourne (štát Viktória), Brisbane (Queensland), Sydney (Nový južný Wales), Hobart (Tasmánia), Perth (Západná Austrália) a Adelaide (Južná Austrália). Postupom času si zakladali rôzne združenia, spolky, cirkevné zbory, začali vydávať periodickú tlač a odštartovali rozhlasové vysielania v slovenskom jazyku. Najprv bolo založené v Sydney Združenie austrálskych Slovákov (1950), ktoré pôsobí až do dnešných čias a má svoje predstaviteľstvo i v Melbourne a Adelaide. Toto združenie okrem iného bienálne organizuje kongresy a je vydavateľom časopisu Slovenský štít, ktorý do svojich dejín zapísal už 61. ročník. Rovnomenné združenie v Melbourne sa môže pochváliť i Slovenskou amatérskou divadelnou skupinou (SADS), ktorá naposledy nacvičila divadelnú hru Čaj u pána senátora autora Ivana Stodolu.

  Titulná strana najnovšieho čísla časopisu Slovenský štít

  Okrem toho v Austrálii aktívne pôsobí Slovenská spoločnosť, Slovenské centrum, Združenie austrálskych Slovákov v Queenslande, ktoré vydáva dvojmesačník Vatra, Slovenské združenie v západnej Austrálii a niekoľko československých spolkov. V roku 1976 slovenská menšina v Austrálii získala možnosť rozhlasového vysielania a o dva roky neskôr i dolnozemskí Slováci odštartovali vysielanie na vlastnej stanici v Melbourne. Od roku 1994 je vysielanie v slovenskej reči pre celú Austráliu na vlne štátneho rádia SBS – national. Kultúrne domy majú tunajší Slováci v Adelaide (od roku 1980) a v Melbourne (od roku 1981).

  DFS Liptáriček pôsobí pri Slovenskom spolku Ľ. Štúra v Melbourne
  Foto: Rachel Rybárová

  Súčasne medzi najaktívnejšie združenia patrí Slovenský spolok Ľudovíta Štúra v Melbourne. Svoju kultúrno-osvetovú činnosť spolok neustále rozvíja na pevných základoch, ktoré mu ešte v roku 1966 dali Slováci z bývalej Juhoslávie. Už v prvých rokoch existencie spolok mal niekoľko odbočiek (tanečnú, spevácku, futbalovú, združenie rybárov…), začali sa organizovať kurzy slovenského jazyka a prvou učiteľkou bola Božena Kulíková. Od roku 1996 je slovenská škola aj oficiálne zaregistrovaná  v “Department of Education – After Hours Ethnic Schools” a získava finančnú podporu od štátu Victoria. Neskôr tu bol založený aj ženský spolok pod názvom Združenie matiek a od roku 1992 spolok vydáva noviny Slovenské oznamy. Celkovú ochotnícku činnosť Slovákov žijúcich v Melbourne, ich intenzívny kultúrny a spoločenský život od roku 1981 zastrešuje Slovenský dom. Na jeho slávnostné otvorenie si tunajší Slováci bohatým programom pripomenuli na sklonku roku 2011.

  Predsedníčka spolku Ľ. Štúra Elena Lomenová odovzdáva darčeky na galakoncerte FS Liptár
  Foto: Katarína Mosnáková

   Dnes v slovenskom spolku Ľudovíta Štúra pôsobí Folklórny súbor Liptár, dve detské tanečné skupiny (Liptárik a Liptáriček), Združenie matiek, mládežnícka kapela Zmena 5 a sólisti. Spolok vlastní i pozoruhodný knižný fond a bohatú šatňu slovenských ľudových krojov. Výbor spolku pravidelne organizuje tanečné zábavy (hroznovú, silvestrovskú, štefanskú…), koncerty, výlety a periodicky privítajú i umelecké súbory zo Slovenska alebo Srbska. Spolok úzko spolupracuje s Evanjelickým cirkevným zborom v Melbourne, ktorý si v nedeľu 12. februára 2012 slávnostnými bohoslužbami pripomenie 33. výročie od posvätenia evanjelického chrámu. Tento zbor, ktorý súčasne vedie farár a kovačický rodák Ján Haviar, vydáva vestník pod názvom Hlas.

  Evanjelický kostol v Melbourne
  Foto: Katarína Mosnáková

  Okrem evanjelického vierovyznania Slováci v Austrálii sú i príslušníci katolíckej cirkvi. Ich misie pôsobia od roku 1951 v Sydney a Melbourne. Katolícky kostol Svätého Cyrila a Metoda si Slováci postavili v Lidcombe (predmestie Sydney).

  Záujmy Slovenskej republiky a jej občanov v 11. štátoch regiónu Pacifiku, chráni a zastupuje Veľvyslanectvo Slovenskej Republiky, ktoré sídli v Canberre. Jedno z tradičných podujatí, ktoré sa koná na pôde Veľvyslanectva SR je Novoročné stretnutie krajanov, na ktoré sa Slováci žijúci v Austrálii mohli tešiť i bežného roku.

  Veľvyslankyňa SR v Austrálii Eva Ponomarenková s DFS Stonožka a FS Liptár, 2012
  Foto: Anna Pešková
  Autor:  Katarína Mosnákov
  Zdroj: http://slovackizavod.org.rs – Článok v plnom znení.

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Hlasovalo 4,, priemer: 8,25 z možných 10)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.