PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Ľubor
 • Škaredá streda

  A je presne 40 dní do kresťanského sviatku – Veľkej noci. Popolcová alebo škaredá streda pochádza zo zvyku pálenia  bahniatka z Kvetnej nedele z minulého roka. Popol z bahniatok sa potom používa pri bohoslužbe Popolcovej stredy, kedy sú veriaci poznačení popolom na čelo. Tento symbol sa vzťahuje na blízkovýchodnú tradíciu našich predkov, sypania si popola na hlavu na znamenie pokánia. Ak človek urobil chyby,  teraz si  “sype  popol na hlavu”, aby napravil čo spôsobil a pokazil a vyprosil si tak od  Boha odpustenie. Traduje sa, že zvyk škaredej stredy “založil” pred stáročiami sám Judáš Iškariotský, ktorý sa v tento deň mrzko škaredil na Ježiša Krista, aby ho potom bozkom zradil. Vy sa dnes nesmiete škarediť na nikoho, lebo vraj tak potom budete robiť po celý rok.

  Naši predkovia prikladali  tomuto dňu deň veľký význam, lebo začína obdobie, kedy sa dá predpovedať celý nadchádzajúci rok. Začína sa obdobie dôležitých pranostík. Naši dedovia vravia:

  Aká Škaredá streda – taká jar, aký Zelený štvrtok – také leto, aký Veľký piatok – taká jeseň a aká Biela sobota – taká zima. Ak bude v škaredú stredu pršať bude pršať aj počas žatvy.

  Tradovalo sa, že na škaredú stredu majú všetky ženy sviatok.

  Etnológovia majú na tento deň pomenovanie sadzová alebo čierna streda. Vtedy sa na dedinách začínalo jarmé upratovanie a začínalo sa v dome. Upratovanie v dome riadili samozrejme gazdinky. Môžu plne rozvíjať fantáziu pri príprave bezmäsitých jedál a pre niektoré začínal “oficiálny” čas a možnosť na chudnutie….

  FOTO: Ján Krišš

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Hlasovalo 4 700,, priemer: 5,50 z možných 10)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.