PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Miloš
 • Remeselná dielňa Spišský Hrhov

  Spiš bol odjakživa kultúrnym, spoločenským a najmä remesel-níckym centrom. Stretávali sa tu vplyvy európskeho severu, juhu, západu i východu. Bolo by neodpustiteľným hriechom, keby sme nenadviazali na tradíciu starého ducha tohto posvätného územia, ktorý tu od nepamäti drieme a chce sa zviditeľniť.

  Remeselná dielňa vznikla v roku 1998 s pomocou obecného úradu a výrobcov tradičných slovenských ľudových píšťal – Dr. M. Smetanku a Mgr. P. Urdu. K nim sa postupne pridali a dodnes pridávajú ďalší ľudoví remeselníci, ktorých zámerom je konzervácia a propagácia slovenských ľudových remesiel a ľudovej umeleckej výroby na Slovensku, ako aj v zahraničí. Hlavnou náplňou činnosti je, okrem produkcie ľudovo umeleckých predmetov, predvádzanie ich tradičnej výroby spojené  s informáciami o  výrobkoch a výrobných postupoch, ako aj o histórii a súčasnosti toho-ktorého remesla. Koordinátormi a ideovými predstaviteľmi dielne sú už spomenutí výrobcovia píšťal, ktorí dielňu prezentovali na viacerých miestach doma i v zahraničí /Švajčiarsko, USA, Česká republika, Poľskom, Maďarsko, Anglicko, Taliansko a Austrália/.

  Zameriavajú sa najmä na aerofonické hudobné nástroje typické pre hraničnú oblasť Spiša a Šariša, pre ktorú bolo charakteristické pastierstvo   a bačovstvo so svojimi špecifickými “východ-niarskymi” atribútmi. Okrem viacerých typov troj- až šesťdierkových pastierskych píšťal, koncoviek, gajdíc, handrárskych píšťal, fujár, hlásnických a pastierskych signálnych rohov, rohovinových a hlinených okarín, ako i ďalších slovenských ľudových hudobných nástrojov, vyrábajú aj viacero cudzokrajných archaických nástrojov ako napr. panove flauty, meditačné píšťaly či bicie nástroje.

  Pýchou dielne sú rezbárske práce Jána Školníka, chýrneho spišského ľudového umelca orientujúceho sa na drevorezbu výjavov zo života dedinského človeka minulosti. Okrem hodnotných drevorezieb sa tento výnimočný nadšenec venuje aj výrobe pôvodného náradia – nožov, dlát, rydiel, lyžičníkov     a podobne.

  Cennými originálnymi a v súčasnosti ojedinelými výrobkami sa môže dielňa popýšiť aj vďaka Mgr. Ľ. Slejzákovi, ktorý sa zameriava na výrobu archaických šperkov z kostí, dreva, medi a iných materiálov, ako aj rôznych odevných súčiastok s archickými symbolmi.

  Výrobky z textilu, keramiky a rôznych prírodných materiálov sú dielom mladej nadanej výtvarníčky M. Kožanovej, ktorá inklinuje najmä     k tradičným detským hračkám z textílií,   ako aj doplnkom z prírodných materiálov.

  Zaujímavým a originálnym smerovaním tvorby sa vyznačujú práce M. Kovalíka – výrobcu množstva pôvodných predmetov ako napr. svietidlá  a svietniky, drevené vázy a nádoby, no najmä detské zábavky a hlavolamy.

  Štýlové výrobky z kože (kapsy, tašky, opasky, ľud. obuv) sú dielom H. Papcúna – hosťujúceho člena dielne.

  Ďalší členovia sa venujú pôvodnej textilnej výrobe, tkaniu, vyšívaniu a tvorbe ľudových odevov (M. Antalová, M. Tarajčáková, Z. Polláková, Ž. Dzurňáková, I. Dobrovič   a ďalší).

  Títo remeselníci a ľudoví výrobcovia majú ďalších pomocníkov a záujemcov, ktorí sa chcú v budúcnosti tiež takto realizovať. Je dôležité, že ide o mladých ľudí a deti, čo zabezpečí, že ľudová výroba a tradičné remeslo bude v našom regióne zachované.

  Z iniciatívy OZ Spiš sídli dielňa od r. 2001 v stálych priestoroch upraveného vidieckeho domu, ktorý okrem priestorov na textilnú výrobu a drevovýrobu slúži aj ako expozícia živej kultúry. Návštevníci tohto domu remesiel si tam sami môžu skúsiť to ktoré remeslo. O úspešnosti tohto zámeru dielne svedčia stovky návštevníkov, ktorí mali doteraz možnosť dom remesiel navštíviť.

  Doterajšie aktivity remeselnej dielne

   Od vzniku sa jej  jednotliví členovia zúčastňujú na vybraných podujatiach zameraných na predvádzanie ľudovej remeselnej výroby doma i v zahraničí ako napr.:

  ¨       Festival Európskeho ľudového remesla v Kežmarku (od r. 1999),

  ¨       Prezentačná výstava svetového ľudového umenia Bazaar,  usporiadavanú OSN v Paláci národov v Ženeve (od r. 1999),

  ¨       prezentácia slovenského ľudového remesla v rámci aktivít Klubu slovenskej kultúry v Prahe – Pardubice 2000,

  ¨       permanentnú prezentačnú výstavu ľudových výrobkov Martin 2000, 2001,

  ¨       Festival slovenskej etnohudby Trnava – Bratislava 2000,

  ¨       ako aj množstva trhov ľudových remesiel a festivalov – Spišská Nová Ves, Poprad,  Spišské Podhradie, Tatranská Lomnica, Raslavice, Krivany, Levoča, Snina, Bedonia,  Salso Magiore, Rožnov pod Radhoštem, Mikulov, Krosno a Košice.

  Ťažiskovou  aktivitou dielne je prezentácia v rámci jej permanentnej letnej činnosti na Spišskom Hrade, kde sú vyššie uvedené aktivity v súvislosti so zameraním Občianskeho združenia Spiš – pre obnovu a rozvoj regiónu, rozšírené o propagáciu vybraných obcí a pamiatok regiónu.

  Vaše názory, pripomienky, námety, prípadné ponuky pre spoluprácu nám môžete adresovať priamo na MVO „Spiš – združenie pre obnovu a rozvoj regiónu“. Radi sa s Vami podelíme aj o naše skúsenosti.

  KONTAKT

  Dr. Michal Smetanka
  Komenského 8
  053 02 Spišský Hrhov
  tel.: 0907 931 192
  e-mail: slejzy@spisnet.sk

  Z buletinu Spišského Hrhova

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Hlasovalo 2,, priemer: 6,50 z možných 10)
  Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.