PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Ivica
 • Pre výhrady vo vysielaní Rádia Patria spúšťajú Rusíni a Ukrajinci petíciu

  Nesúhlasný postoj s novou programovou štruktúrou Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) pre národnostné vysielanie Rádia Patria dnes vyjadrili v Prešove na tlačovej konferencii zástupcovia rusínskej a ukrajinskej obce na Slovensku.

  O zmenu vysielacieho času vyhradeného pre národnostné menšiny, ako aj o ďalšie svoje požiadavky chcú bojovať prostredníctvom petičnej akcie, ktorú odštartujú v pondelok 20. februára.

  Od 6. februára 2012 došlo k zmene programovej štruktúry Slovenského rozhlasu, ktorá zasiahla poslucháčov národnostných menšín. Vysielanie pre národnostné menšiny je sústredené do večerných časov hlavných spravodajských relácií STV a cez víkendy do nočných hodín“, informovala hovorkyňa prešovskej pobočky Rusínskej obrody na Slovensku Silvia Lysinová.

  Podľa jej slov došlo pri tvorbe nových štruktúr vysielania a skladby programov k návrhu riešení, ktoré nekonzultoval RTVS so zástupcami národnostných menšín. Nesúhlasnou reakciou na zmeny, na základe ktorých došlo napríklad k presunu vysielania z 18.00 na 19.30 h. , je spomínaná petičná akcia. Jej iniciátorom je Rusínska obroda na Slovensku, ktorej v tejto súvislosti vyjadril podporu aj Zväz Rusínov-Ukrajincov SR a rómske občianske združenie Jekhetane-Spolu.

  Autori petície požadujú pravidelné vysielanie národnostných relácií v Rádiu Patria v poobedňajších hodinách cez pracovné dni a počas nedele v dopoludňajšom čase. Ich ďalším cieľom je presunutie rusínskeho vysielania z Košíc do Prešova. “Tento región je centrum organizácií, inštitúcií a hlavne Prešovský samosprávny kraj je bohatý na kultúrno-spoločenské udalosti a respondentov hovoriacich po rusínsky“, povedala Lysinová s tým, že ich zámerom je aj posilnenie rusínskeho vysielacieho tímu o ďalších redaktorov.

  O stanovisko k výhradám a požiadavkám petičného výboru požiadala TASR aj RTVS. “Na budúci týždeň plánujeme usporiadať v Košiciach tlačovú konferenciu, kde budeme informovať o novej štruktúre a pripravovaných obsahových zmenách“, uviedol v krátkej odpovedi hovorca RTVS Richard Sümeghy.

  Zdroj:  TASR, pis.sk (prevzatý článok v plnom zneni) Foto: internet

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Hlasovalo 1,, priemer: 1,00 z možných 10)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.