PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Móric
 • Made in …Slovenské Ruky

  Dnes som opäť, ako každý deň a už rutinne prezerala inzeráty, kde mi pred očami defilujú celé kroje, súčasti, textílie a iné veci z tradičných vidieckych domcov, ktoré po zmene majiteľov, alebo ich myslenia, stratili svoje opodstatnenie, či pre nich zmysel….aspoň že sú takí, ktorí sa to pokúsia či už len z filantropie, alebo za úhradu premiestniť, výnimočne niektorí aj s nádejou vytĺcť z toho majlant a keď sa nepodarí..šup s tým do ohňa….

  Pri jednom inzeráte som sa pozastavila nad obrázkom praobyčajnej ľanovej utierky, obrúska…Čo si podtým vybavíme dnes? Kus nejakej handričky s mackami, jahôdkami, logami firiem…..ktorú použijeme na utretie riadu, príborov, pohárov, narobíme na nej občas fľaky, alebo kde-tu povaľujeme po stole, šmaríme zo tri razy do práčky, na štvrtý krát to máme ako rešeto a letí to do smetí…a kolotoč sa opakuje .Za pár šupiek kúpime nové v čínskom brakovom obchode 10 kusov dobrá akcia za aký lacný peniaz. Pred prvým použitím to trikrát treba vyprať pretože to smrdí…a ešte sa na koniec môžeme dozvedieť v televíznej relácii TEST že je to jedovatý tovar, zdraviu škodlivý…ale dobrá akcia, ušetrili sme!!

  Ako dieťa som raz u starej mamy naďabila na prazvláštny ľanový obrúsok s troma pásikmi na každej strane. Stará mať ich mali zopár, no jeden som našla vyrazený v handrách…Samozrejme, podivili sa aj stará mať, že čo to tam robí. A videla som na nich že im to nie je jedno…”Vieš tý “obrúski” som robela ja , utkala som ich na krosnách, pre domácnosť a pre svoje dcéry…Volá sa to “stolovička”, dávalo sa to na stôl na veľký obrus a na to sa kládol chlebík. Kými z neho šeci začaľi jesť, chlebík bol prežehnaný a s obradovou úctou podeľení šetkim pri stoľe”. A jak sa mi chlebík náhodú višmiknul z ruki a pádel na zem, zebrala som ho , odprosela a prežehnala a zas položela na “stolovičku”…

  Vedela som že ten obrúsok má aj mama a má ho pekne opatrený a odložený. Tento chudáčik, hodený v handrách, mal dieru. Stará mama hneď zistili, že to tam šmarila ich najmladšia dcéra, ktorá zahlásila, že je tam diera a ona ho nechce, že taký kus handry ona do svojej domácnosti nedá. Preskočím príbeh a dopoviem, že obrúsok som vzala, opravila a používam ho ako ozdobný obrúsok v našej domácnosti a často si predstavím starú mať pri krosnách ako ho na nich šperkuje….

  Obyčajná úžitková vecička, no koľko lásky, svojho umu a šikovnosti dala do takejto drobnej denne používanej veci, nejedna ženička za krosnami, akú cestu meralo plátno kým sa plátnom stalo a ešte dostalo niekedy aj drobnú tkanú či vyšívanú výzdobu  a bolo z neho uterákov, utierok, obrúskov, závesných uterákov pod zrkadlá, na umývadlá (vtedy stojany s lavórom)……..Isto obrúsky a uteráčiky z inzerátu nájdu svojich nových majiteľov, ktorí majú radi pôvodne veci ,vracajú sa k nim.Nádejam sa že “renesancia” týchto vecí a výrobkov opäť nastane a ľudia prestanú kupovať lacné,  cudzie tretky ,podporia a ocenia našu tradičnú výrobu v oblasti. ..napríklad aj úžitkového textília.

  (fotografia je prevzatá z inzerátu jednej pani,ktorú poznám.Je už na dôchodku a spolu so svojim manželom cestujú po blízkom okolí ich bydliska a zachraňujú tieto vzácne poklady pred ich definitívnou likvidáciou)

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Hlasovalo 6,, priemer: 8,17 z možných 10)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Jeden príspevok ku "Made in …Slovenské Ruky"

  1. Marca  23. februára 2012 at 22:10

   Veru TETKA tak toto už u nás býva na Slovensku. Je smutné, že toľko vecí dovážame z iných krajín ked sme schopní vytvárať takéto krásne veci. No tu na Slovensku je to ešte stále nepochopené 🙁

   Odpovedať

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.