PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Ivica
 • Kuťania chcú obnoviť kútsky kroj

  V Kútoch sa rozhodli obnoviť mužský kútsky kroj. Podľa starých fotografií a ľudí sa podarilo zistiť, že kútsky kroj bol striedmy.

   

  “Základom bola čierna farba, kabát a nohavice s vykrojenými čižmami. Mali pravdepodobne červené lemovanie, červenou niťou boli prešívané nohavice aj kabát. Biela košeľa so stojáčikom a červená šatka okolo krku.” píše Filip Húšťava na obecnom webe Kútov.

  Inšpiráciou k znovuobnoveniu kútskeho kroja mu bola tohtoročná skúsenosť z moravského Podlužia. Ako ďalej píše Filip Húšťava “Kroj nie je len časť odevu, je to kultúra, tradícia, ale najmä predmet, ktorý spája ľudí. Chasa, mladí ľudia v krojoch, organizujú hody, plesy, vínky a pri tejto príležitosti pozývajú chasy z okolitých dedín. Okrem spoznávania nových ľudí má krojovaná chasa mladých aj ďalší dôležitý význam. Je to uchovávanie tradície a kultúry regiónu.”

  Máte doma staré fotografie, časti odevu, zážitky a spomienky, ako prebiehali slávnosti, zvyky spojené s krojmi? Ozvite sa na adresu: filip.hustava@kuty.sk, richard.drska@gmail.com alebo na telefónnom čisle 0908 583 520 (Filip).

  Zdroj: článok v plnom znení zo www.zahori.sk

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Hlasovalo 4,, priemer: 8,25 z možných 10)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.