PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Radúz
 • Jožko Príhoda

  V Petrovanoch má ľudová kultúra bohatú tradíciu. Folkloristom osobitého typu bol petrovanský rodák Jožko Príhoda, ktorý sa narodil 20.apríla 1930 ako prvý syn v rodine Príhodovcov. Už od útleho detstva mal výnimočný vzťah k spevu. Jeho talent sa rýchlo rozvíjal možno aj preto, lebo ako malý chlapec pásaval kravy a pri tom si spieval. Tým si zdokonaľoval svoj talent.

  V detstve sa mu stala nepríjemná nehoda, keď nešťastnou náhodou prišiel o ľavý malíček. To však vôbec nemalo vplyv na rozvíjanie jeho talentu.

  Keď mal osem rokov, už vystupoval na Deň matiek v operetke  Osirelé dieťa, kde hral sirotu. Svojím prekrásnym spevom rozľútostil celé publikum. Už vtedy sa prejavoval jeho veľký talent a láska k spevu.

  Po skončení gymnázia jeho otec chcel, aby pokračoval v jeho šľapajách a stal sa železničiarom. Jeho mama z neho chcela mať kňaza. On si však išiel svojou cestou a otcovi tvrdil, že pracuje v Margecanoch na železnici. V tom čase však tajne účinkoval v Národnom divadle v Košiciach.

  Písal aj rôzne humorné básne a scenáre a venoval sa aj zbieraniu ľudových piesni. Počas vianočných sviatkov a na sviatok Petra a Pavla chodil so svojimi kamarátmi spievať svojím rodákom.

  Počas vojenčiny, ktorú si odkrútil v Bratislave, pôsobil už ako sólista v PUĽSe (Vtedy Podduklianský ukrajinský ľudový súbor). Zoznámil sa tam aj so svojou manželkou, s ktorou vychoval päť detí. Svoju rodinu miloval nadovšetko. Bol veľmi dobrý človek a každému sa snažil pomôcť a preto mal aj veľa priateľov. V PUĽSE si ho obecenstvo rýchlo obľúbilo, pre svoj spev a nezameniteľný humor. S Máriou Mačoškovou tvorili v PUĽSE nezabudnuteľný duetový pár.

  Kedže ako umelec veľa cestoval, jeho manželka mu vychádzala v ústrety a všetku starosť o rodinu brala na svoje plecia. Bola aj výborná kuchárka, no on bol gurmán. Najradšej mal “kozare s bandurkami” a vynikajúce torty od manželky, možno aj to bola príčina, že mal mnoho infarktov.

  Svojho mladého následovníka Jožka  Andraščíka svojím životným a profesionálnym postojom zaujal natoľko, že ho začal imitovať.

  Jožko Príhoda bol aj pri zrode folklórneho súboru ŠARIŠAN a svojimi umeleckými schopnosťami výraznou mierou prispel k šíreniu jeho dobrého mena. Pôsobil tam ako spevák, dramaturg, prvý vedúci speváckej zložky súboru, scenárista a umelecký vedúci súboru.

  Najviac v živote ním však otriasla smrť jeho milovanej manželky a krátko po jej smrti navždy dotĺklo aj jeho šľachetné srdce.(1987)

  Ostalo nám po ňom veľa pekných šarišských piesni. Slovenský rozhlas vlastní jeho nahrávky /cédečká/ piesní. Bol zberateľom archívnych notových zápisov piesní, z ktorých čerpajú viacerí folkloristi /Ňeorem, ňešejem, samo śe mi rodzi, Ej, ftačku jarabačku, A od Prešova v tim poľu, Šumna ja dzivečka, Klikaj, Hančo, klikaj, Vybiraj śe, Hančo, A našemu starostovi, Naša mlada jak sosna, Ore śedlak na hure, Ked ja pujdzem s kudzeľu a i./. Zostavil aj častušky /Zaśpivam vam śpivanečku v čistej šariščine/.

  Rare song from eastern Slovakia. Krása zamatového a prirodzeného mužského hlasu legendárneho speváka, folkloristu a zberatela ludových piesní z oblasti Šariša.

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Hlasovalo 9,, priemer: 7,56 z možných 10)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia ku "Jožko Príhoda" - príspevky: 5

  1. Anna Poráčová  1. marca 2012 at 14:20

   Krásny článok, za ktorý Vám ďakujem:-) Teším sa, lebo už som mala pocit, že sa na Jožka Príhodu zabúda:-( Tiež som mala tú česť stáť s nim na jednom pódiu a byť s ním v kontakte v Šarišane. Okrem toho, že bol vynikajúci spevák, tiež to bol super človek, s ktorým bolo vždy veselo. Dodnes spomínam na niektoré jeho veselé príhody, ktoré nám rozprával. Jožko mi bol dokonca spievať aj na mojej svadbe. Bola to obrovská česť pre mňa. Škoda, že tak skoro odišiel z tohto sveta… 🙁 Jožko, ďakujeme za Tvoje prekrásne priesne a osobité čaro, ktoré si im dal. Nikdy na Teba nezabudneme!

   Odpovedať
  2. Syn  3. marca 2012 at 22:42

   Neda mi neragovat , ja ako jeho syn som rad ze niekto si spomenie
   No ale davat do suvisu varenie mojej mamky s infarktom mojho otca
   To je hrubost…overena info moja mama torty nepiekla a uz vonkoncom jedlo nebolo pricinov
   otcoveho infarktu! Na tom maju vinu ludia co ho mali vraj radi!
   Ak nieco pisem

   Ytak si to precitam .inac v pekny clanok. Martin

   Odpovedať
  3. Ján Krišš
   Ján Krišš  4. marca 2012 at 21:46

   Ospravedlňujem sa Vám ak sa Vás to dotklo ale tieto informácie mám od p.Daňovej a p. Komovej a z Petovanských novín vydanie 10/2008.

   Odpovedať
  4. Andrej Foris  27. júna 2015 at 23:26

   Neviem, ci som hoden povazovat sa za Jozkovho priatela . On sa ani nevedel spravat k ludom inac, ako priatel. Chvile stravene s nim si vazim , ako klenot mojho zivota…Andrej Foris

   Odpovedať
  5. SALANCI  18. mája 2018 at 20:31

   Velky chlop som pocuval jeho piesne cez rozhlas aj na opus platnach a pomohol mi v puberte spevom a pritiahol ma laske k folkloru autentickemu

   Odpovedať

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.