PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Mojmír
 • Fašiangy ešte nekončia!

  Fašiangy

  … alebo Fašiangy, Turíce, Veľká noc príde

   Je to obdobie, ktoré sa začína od Troch kráľov po Popolcovú stredu, a predstavuje rôzne oslavy života, zabíjačiek ( zakáľačiek ), svadieb, plesov, ľudových zábav a fašiangových sprievodov v maskách.

  Fašiangy patria k veselému prechodu medzi zimou a jarou, a samozrejme aj pred 40 dňovým pôstom. Pôvodne je to pohanská slávnosť, ktoré mala magický, ba priam až rituálny charakter, ktorý nabral rozmer spoločenskej, a hlavne zábavnej funkcie.

  Oslavovali sa hravosťou bez akýchkoľvek viazaných predpisov a pravidiel. Stoly sa prehýbali od všetkých dobrôt. Bolo veľa pitia, klobásky, slaniny či huspeniny. Ľudia si chceli pred pôstom čo najviac dopriať.

  Vo fašiangových sprievodoch hlavnú úlohu zohrali masky. Tieto masky imitujúce zvieratá, nadprirodzené bytosti, ľudské povolania a ich vlastnosti sú vyrobené z tých najrozličnejších materiálov, ktoré sú dostupné, a ktoré splnia svoj fašiangový účel nielen v sprievode. Mali uchrániť ľudí od zlých vecí a zabezpečiť úrodu v roku. Nositelia takýchto masiek sa snažili čo najvernejšie svojim hereckým výkonom priblížiť k tomu, čo predstavovali. Maska býčej hlavy s rohmi bola obľúbená takmer na celom území Slovenska, no objavovali sa aj iné zvieracie masky ako maska kozy, barana, medveďa. Z tých ľudských- masky predstavujúce starších ľudí, alebo veľmi obľúbené prezliekanie sa mužov za ženy. Tú správnu atmosféru na sprievode dotvárali muzikanti svojou ľubozvučnou hrou.

  V každom kúte Slovenska sa logicky zvyky a tradície fašiangov líšia, no predsa všetci na Slovensku poznáme známu pieseň:

  Fašiangy, Turíce, Veľká noc príde,
  kto nemá kožúška zima mu bude.
  Ja nemám, ja nemám, len sa tak trasiem,
  dajte mi slaninky, nech sa popasiem.

  Fašiangy, fašiangy, fašiangové časy,
  jedni pijú, druhí jedia za stolom klobásy.
  Tuto nám nedali, tuto nám dajú,
  tu koňa zabili, tu rebrá majú.

  Pochovávaním basy sa fašiangy končia. Tento žartovný pohreb basy sprevádza plač, respektíve smiech pozostalý na obrade, ktorý koná preoblečený farár a kostolník. Táto symbolika pohrebu basy je kvôli tomu, pretože v období pôstu sú zábavy pri muzike zakázané. Hudobné nástroje zmĺknu, zábava sa končí. To môžeme považovať za symbolické ukončenie zábavy, a chystanie sa na obdobie pôstu a Veľkonočné sviatky.

  Dnešné fašiangy sa oslavujú tradične len na dedinách, ale aj v mestách sa zväčša organizujú rôzne fašiangové zábavy, veselice. Veľmi obľúbené sú karnevaly, maškarné bály, či plesy.

  A aký zmysel majú tie fašiangy okrem bujarej zábavy? Je to radosť z odchádzajúcej zimy a vítanie prichádzajúcej jari.

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Hlasovalo 7,, priemer: 9,57 z možných 10)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.