PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Móric
 • Remeslá na Zemplíne

  Región Zemplín, sa rozprestiera na území bývalej Zemplínskej stolice, ktorá sa tiahne od severných hraníc Slovenska až na juh po rieku Tisa.

  Na tomto území boli zaznamenané mnohé z upadajúcich alebo zaniknutých tradičných ľudových remesiel, ako sú vinohradníctvo, kováčstvo, hrnčiarstvo, spracovanie dreva, výroba textílií a rybárstvo. Spomenieme si dnes aspoň na zopár z nich.

  Kováčstvo

  Kováčstvo je jedno s najrozšírenejších remesiel a je zaznamenané na tomto území už od 15 storočia. V klasickej kováčskej dielni sa nachádzali nákovy, vyhňa s kováčskym mechom, rôzne druhy a tvary kladív, váhy, sekáče, priebojníky, sekáč, pilníky, vŕtačka, zverák a rôzne iné náčinia ktoré sa používajú v dielňach dodnes.

  Kováči v takýchto dielňach vyrábali rôzne výrobky zo železa ako sú napríklad motyky, rýle, lopaty, rôzne časti pluhov a poľnohospodárskych strojov, ozdobné kované závesy, brány, mreže, časti kočov, bričiek, podkovy a rôzne iné železné polotovary.

   Vinohradníctvo

  Vinohradnícka oblasť sa rozprestiera na troch častiach historických častí východného Slovenska a to v častiach Zemplín, Abov a Turňa.

  Vinohradnícky register eviduje v tejto oblasti viac ako 1074,1 ha vinohradov.

  Zemplín bol známou vinohradníckou oblasťou už v roku 1312 kedy kráľ Karol 1 udelil Michalovským šľachticom privilégium v ktorom je i zmienka o mierach a ich využívaní ako merať obsah vyrobeného vína.

  Na zber a spracovanie hrozna sa používali drevené putne, zberné kade, rôzne druhy lisov, sudy, lieviky, násosky a „lopovy“.

   Hrnčiarsvo

  Najstarším podkladom týkajúcim sa hrnčiastva celkovo na Slovensku je z roku 1416 a pochádza zo Zemplínskej obce Pozdišovce. Táto zemplínska obec je dodnes celosvetovo známa svojou špecifickou keramikou. Najznámejšou rodinou zaoberajúcou sa hrnčiarstvom v tomto regióne je rodina Parikrupovcov ktorý sa hrnčiarskou výrobou zaoberajú dodnes

  Výrobky z pálenej hliny sa používali ku každodennej potrebe. Z hliny sa vyrábala väčšina riadu používaného v domácnosti, ako sú rôzne taniere, krčahy, poháre, vázy …

   Tkáčstvo

  Domáca výroba tkaním bola doménou žien. Konope ktoré sa pestovalo viac ako ľan, vytrhali, máčali, lámali v trliciach a vyčesávali. Potom prišli na rad praslice, kolovrátky, motovidlá, snovadlá a napokon namotávanie nití pomocou špuliara na fajfy alebo cievky.

  Cez zimné dni sa do už aj tak preplnených kuchýň zniesli cez leto na pôjdoch odložené tkáčske zostavy – krosná.

  Základné látky sa tkali vo veľkom množstve pre praktické využitie na gazdovstve vrecovina, ľudovo nazývaná „dreľich“ z ktorého sa zhotovovali „plachcini“ na nosenie sena a slamy, a na všestranné iné použitie „kobilki“. Z jemnejšieho aj odevné súčasti na každodenné nosenie.

  Je mnoho kritérií , podľa ktorých odborníci rozdeľujú zemplínske tkanivá a výšivky : príprava tkania, materiál, technika tkania, väzby tkanín, väzby vzorov, drihy tkanín podľa využitia a vzor tkaných vzorov.

  Zdroje: wikipedia, google obrázky, stránka Zemplínskeho múzea.

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Hlasovalo 4,, priemer: 9,50 z možných 10)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Jeden príspevok ku "Remeslá na Zemplíne"

  1. Zuzana  4. februára 2012 at 17:52

   jeeeeeeeeeeeeeeeej Cau Danka 🙂

   Odpovedať

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.