PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Vendelín
 • Festival kultúrneho dedičstva v Holmdel New Jersey

  Už po 34  krát sa konal v meste Holmdel v areáli PNC Banky  Slovenský festival  pod názvom   Festival kultúrneho dedičstva.

  Mala som možnosť zúčastniť sa tohto festivalu už viac krát, dokonca som vlani  spolu účinkovala s hlavným hosťom programu FS  Svojina z Michaloviec.

  Je to najväčší Slovenský festival na území štátov New Jersey, Pensylvánia a New York.

  Tento festival už 34 rokov rovnaký organizačný štáb,  ktorý má už teraz priemerný vek približne 70 rokov. Je smutné že nikto z mladých nemá záujem venovať sa začatej tradícii a pokračovať v začatom. Na druhej strane uvažujem, či bežný človek alebo aj folklorista má možnosť  dostať sa priamo k  hrncu, keď sa festival začne variť, komponovať a organizovať nový ročník. Mala som možnosť sedieť v organizačnom výbore ako hosť tohto Slovenského festivalu a porada sa ako ináč viedla v Anglickom jazyku. Po tomto zážitku sa mi zdá, že  bežný človek sa k tomuto ani nedostane, preto že vyzerá tak, že sa v tejto komunite funkcie dedia a nezískavajú na základe odbornosti, kreativity alebo zručností. Pre organizátorov je dôležité či ste syn dcéra a nie to čo nosíte v hlave a aké máte schopnosti. A týmto spôsobom sa dopustilo to, že riaditeľom Slovenského festivalu je „Slovák“ ktorý je už vlastne Američan a po Slovensky nerozumie nič. A  rovnako je to aj s ostatnými členmi počnúc tajomníčkou pre zahraničných Slovákov ktorej 80 klope na dvere a čaká že jej dcéra preberie žezlo jej funkcie.

  Je veľmi smutné že všade vykrikujú akí sú Slováci a nedopustia  mladších k práci a organizácii festivalu. Festivalu začína chýbať kreativita a vôňa našej domoviny Slovenska.  Pomaličky sledujem, nezáujem zo strany divákov a z roka na rok klesá návštevnosť festivalu.  Organizátori zrejme a žiaľ, nevedia napísať projekt ktorým by získali viac peňazí na organizáciu festivalu aby mohli pozvať viac účinkujúcich do programu z rodného Slovenska. Pozvú jedného alebo dvoch ľudí a samotná prvotná myšlienka festivalu sa pomaly vytráca.

  Stáva bežnou realitou že pozvaný folklórny súbor ide vystupovať na náš najväčší Slovenský festival do Ameriky a letenku si hradí každý účinkujúci sám. Oficiálne pozvanie je na 3 dni s prísľubom pomoci pri vystúpeniach na ďalšie dni.

  Nič netušiaci súboristi s radosťou nasporia na letenky, prídu do Ameriky vystúpiť svojim krajanom a je o nich postarané 3 dni a dalšie tri dni sa musia postarať sami o seba. Zaplatiť si  hotel, stravu, dopravu a niekedy nebyť známych,  ktorí boli ochotní pomôcť, tak by to pre nich veľmi „ružové“ v Amerike nebolo.  Aj pre takéto podmienky, už ani nechcú súbory prísť vystúpiť na tento festival a tak sa stáva, že už tu tu už bežnou praxou, že vystupujú len kňazi.  Slovenské súbory sa účinkovať v Amerike na tento festival nehrnú. Nakoľko sa o nich nikto nechce postarať.  A to len preto, že festival organizujú starci, ktorí sa nedokážu postarať o poriadny kultúrny program, ktorý by naozaj pritiahol Slovákov. Určite by  radi prišli, do naozaj pekného areálu aby sa stretli aspoň raz za rok a ukázali silu nášho malého národa, krásu a jedinečnosť našich zvykov a tradícií všetkým tu naokolo a dali sme tak o Slovensku vedieť, na 3 dni sa im cestovať takú diaľku neoplatí.

  Stretávajú stále tí istí ľudia, tie isté skupiny priateľov, sú tam stále tie isté atrakcie, tie isté stánky, ten istý a vždy rovnaký program.

  Všetci, ktorí sa tam chceme stretnúť,  na tomto podujatí nezostáva nám  nič iné len

  prísť pozrieť ráno na futbal kde vyhraje stále ten istý tím,  po futbale ísť na Slovensku svätú omšu, ktorú stále celebruje hosť zo Slovenska zväčša nejaký biskup, pozrieť prehliadku tých istých krojov,  ktoré sa tu promenádujú už roky, pozrieť si program,  ktorý väčšinou tvoria deti zo slovenských škôl  a potom sa ísť najesť pod jarmočné stánky, kde sú predražené slovenské jedlá z amerických polotovarov,  kúpiť si predražené slovenské suveníry, pohovoriť s priateľmi, vypiť si pár poldeci pri autách na parkovisku, lebo alkohol je zakázané predávať v tomto areáli, kto chce má možnosť si ísť zatancovať pri slovenskej „kapele“, ak sa mu podarí zistiť, čo to vlastne za rytmus hrajú  a sľúbiť si že aj na budúci rok sa tu znova zídeme…. otázne je že či prídu všetci čo sľúbili. Lebo nás tam stále chodí menej a menej.
  Všetkým,  ktorým nám nesmierne záleží na tom, aby sa táto tradícia uchovala pre naše deti, zostáva len čakať do konca septembra, čo sa bude diať ďalej, koľko ľudí bude ochotných prísť znovu na ďalší ročník tohoto festivalu a dúfať v kútiku duše, prekvapia nás snáď niečím?

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Hlasovalo 2,, priemer: 10,00 z možných 10)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.