PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Vendelín
 • ŠTEDROVEČERNÉ STOLOVANIE NA STREDNEJ ORAVE V OKOLÍ NIŽNEJ

  Bielym obrusom prikrytý stôl vábil bohatstvom maškŕt. Na stole nesmeli chýbať chlieb a koláč, tieto mali do domu doniesť požehnanie. V neskorších dobách kapustnica bez mäsa s údenou rybou, ryba pečená na masle, ako znak kresťanstva. Omastená ovsenná kaša s medom alebo cukrom. Jablká a cesnak prinášali zdravie. Med dobrotu. Hrach, jačmeň, zrno, aby bola dobrá úroda. Peniaze pod obrus do rohu, aby po celý rok nechýbali. Pod stôl sa vložila otiepka slamy, je to spomienka, že sa Pán Ježiš narodil v maštali na slame. Reťaz, znamenala rodinnú svornosť. Hrätô – varená pálenka s klinčekami a medom. Varené víno, domáce, robilo sa s trniek alebo malín. Varené, sušené slivky a hrušky, z ktorých odvar dávali deťom, dochutený a osladený, na upevnenie zdravia. Oblátky, med, opekance s makom, aby nemali vredy. V kúte izby, kde večerali, musel byť polazník, ktorý doniesol pastier, keď chodil ráno “na Víliu” po vinšovaní. Je to znak roľníctva, z ktorého tunajší človek žil. Polazník bol prútik(1-1.5m) – symbolizoval lúky, na konci bola vetvička – symbol hory, zbožä – symbol polí, zviazané boli zrebným(ľanový) povrázkom – práca ľudských rúk. Uprostred stola bola vo svietniku sviečka, rozsvietila sa, keď bola okolo stola celá rodina, a gazda posvätil stôl, všetci spoločne sa modlili a ďakovali za všetky dobrodenia počas roka, čítalo sa zo Svätého písma.

   

  Námet čerpaný: od Tibor Kičin vedúci Fsk Nižná Ves

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Hlasovalo 1,, priemer: 9,00 z možných 10)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.