PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Lýdia
 • Lucia na Orave

  Na sv. Luciu 13. december. Od Lucie do Vianoc si dievčatá písali lístočky. Vzalo sa toľko papierikov, koľko je dní. Na každý lístok sa napísalo meno chlapca, smrť, stará dievka, svadba, krstiny. Papieriky sa poskladali a potom sa každý deň jeden vzal a spálil, nesmelo sa naň pozrieť.Lístok s menom,  ktoré zostalo na posledný deň, bolo meno toho pravého mládenca,ktorý ju bude ľúbiť. Na Luciu sa z roztopeného olova liali kotúľky -malé závažia, ktoré sa pripevnili na vreteno, aby sa pri pradení dobre točilo. V tento deň bolo zakázané páranie peria a pradenie, aby si ženy nezničili ruky. Večer chodili po dedine Lucky – ženy ( oblečené v bielom a so zahalenou tvárou), s husacím perom vymetali z kútov v domoch zlé sily. Od Lucie do Vianoc dievčatá obhrýzali jedno jablko. Na Štedrý deň sa postavila pred dom a kto išiel prvý okolo, mala ho ním trafiť. Z ktorej strany osoba prišla, z tej strany mal byť jej nastávajúci. V niektorých obciach si dievčatá napísali na papieriky mená chlapcov a potom ich zakrútili do haluškového cesta. Ktorá haluška vyplávala pri varení na povrch ako prvá, tá vraj niesla aj meno ženícha. Predtým však museli ukradnúť z domov pekných mládencov všetko, čo bolo na varenie halušiek potrebné. Drevo, vodu a dokonca aj múku a vajcia. Meno vyvoleného prezradiť nesmeli. Po dedine chodili pastieri a pukali bičmi, aby bosorky neprišli do ich dediny.

  FOTO: zdroj internet

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Hlasovalo 2,, priemer: 9,50 z možných 10)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.