PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Miloš
 • Vtedy na východe-SVADBA.

  Sobáš podliehal obyčajovým právam podľa štátnych predpisov,ktoré donedávna niesli zodpovednosť za ekonomické zaistenie manželov. Z toho vyplynuli niektoré zvykové javy,ktoré mali zabezpečiť nielen vzájomnú harmóniu muža a ženy,ale aj ich hospodárske zabezpečenie. Toto hospodárske zázemie sa zisťovalo na VOHĽEDOCH rodičmi mládenca u rodičov budúcej nevesty a PRIPOVEDAMI zo strany rodičov dievčaťa v rodine budúceho zaťa.
  Keď sa rodiny dohodli na sobáši,nasledujúce obdobie sa nieslo v znamení príprav na svadbu-VEŠEĽE.mladí išli na faru SPISAC OHLAŠKI a na POUČEŇE. Ohlášky sa konali cez tri nedele po sebe. V predvečer ohlášok sa zišli v dome mladuchy družičky a dvaja družbovia,aby pripravili mladoženicke a družbovské pierko. Pierko mladoženícha malo červenú mašľu a družbovske belasú mašľu. Nosili ich pripnuté na klobúkoch cez obdobie všetkých troch ohlášok,až v deň svadby pripli mladoženíchovi k pierku na klobúku bielu mašľu namiesto červenej.
  Svadba-VEŠEĽE bola vždy v utorok a trvala dva,dávnejšie tri dni. V predvečer svadby sa v dome mladuchy zišli svadobní funkcionári:STAROSTA, VIDAVEC ,ZASTAVŇIK a ich manželky SVAŠKI,družbovia a družičky,ženich-MLADI,mladucha-MLADA a rodičia mladuchy. Tomu sa hovorilo RUKOVINI a v posledných rokoch sa tomu hovorí VIC PIERKA,PIERKOVINI. Ešte pred rokom 1950 na týchto RUKOVINÁCH mladucha rodávala svadobné ručníky pre všetkých funkcionárov svadby. Ručníky boli symbolom ich svadobných funkcií a počas celej svadby ich mali prehodené cez ľavé plece a s koncami spojenými v páse pod pravým ramenom. Ženích v ten večer usporiadal v hostinci pre rovesníkov tzv DRUŽBOVSKI BÁL. Rozchádzali sa až nad ránom a družbovia (starší a mladší) ponavštevovali všetky domy, v ktorých boli mládenci PAROBCI a pozývali ich na svadbu.Družičky išli zase do domov,kde boli dievčatá DZIEFKI,aby ich pozvali na svadbu.
  Svadobní hostia sa začali schádzať ráno,keď už doma ODPORAJELI STATEK. Pred odchodom na sobáš do kostola v dome ženícha STAROSTA a v dome mladuchy VYDAVEC ODPITALI rodičov v mene mladých a aby im rodičia požehnali na spoločnú cestu životom. Počas svadby sa odohrávalo niekoľko zaujímavých ceremoniálov: 1. snímanie party(teraz venca), 2. predávanie, licitácia party(venca), 3. čepčenie, 4. vovedenie mladuchy do rodiny. V posledných rokoch sa vovedenie mladuchy do rodiny koná v tzv.REDOVOM TANCI. Nad ránom rozdávala mladucha ženám ČEPENU,t.j.pohárik sladkej pálenky a väčší kus koláča . Po ČEPENEJ sa hostia začali rozchádzať a svadba sa pomaly končila.
  Takto to vyzeralo na svadbe vtedy a na východe. 

  Zdroj:Ján Koma,Dejiny ľudovej kultúry.

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Hlasovalo 3,, priemer: 10,00 z možných 10)
  Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.