PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Edita
 • Runa

  R u n a

  Runy sú znaky vytvorené pravdepodobne z písma estuckeho a gréckeho. Tieto znaky sa používali najmä v Škandinávii a Britských ostrovoch, predovšetkým v stredoveku.

  Časti runovich  znakov sa však objavili aj v Slovenskej histórii a to najmä na znakoch a ornamentoch v kováčstve, kamenárstve, drevorezbe, tkáčstve, čipkárstve ale aj na rôznych ozdobách či obrazcoch napríklad aj na veľkonočných vajíčkach. Runové znaky sa používali aj na rituálne či magické účely. Rúnam sa pripisuje tiež božský pôvod. Podľa mytológie rúna priniesol božstvu ale aj ľuďom samotný boh Odin.

  Prvé runové nápisy sú datované približne z  4 storočia n.l. a prevažná väčšina týchto znakov bola nahradená latinkou. Hlavne v Gréckych a Germánskych dejinách runa siahajú hlboko do staroveku. Rúnové znaky na Slovensku sa objavili prví krát pri prijímaní kresťanstva na tomto území.

  Runy znaky, nazývané tiež futhork najčastejšie nájdeme v starých Gréckych, Germánskych, Fénických, Estuckých, staro Maďarských, Anglosaských a Vikingských písomnostiach. Používali sa hlavne na uchovávanie odkazov na skalách či drevorezbách, no rúnovým písmom sa písali aj kalendáre a iné dôležité dokumenty a písomnosti. Podrobný preklad znakov nám z historicky najbližšieho jazyka nájdete na stránke  http://valhalla.curiavitkov.cz/runymad.jpg .

  / zdroj: www. wgipedia.org /

   

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Zatiaľ nehlasoval nikto)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.