PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Lýdia
 • Dolnozemskí Slováci

  Vážení krajania,

  v Boľovciach žijú Slováci, sú najjužnejšie nasťahovaní v Srbsku, sú vzdialení od stredísk slovenskéj kultúry v našom štáte a bolo im ťažko zachovvať si svoju národnú kultúru.Toho času je tu 1200 Slovákov.Na Základnej škole Branka Radičevića pred piatími rokmi sme mali len deviatich žiakov.Vyučba na slovenskom jazyku pomaly zanikala, preto sa toho 2007. roku na boľovskej škole začal realizovať projekt pod názvom Zachovávanie slovenskej národnej kultúry v Boľovciach, v inštitučných rámcoch.

  Po štyroch rokoch sa nám podarilo zoskupiť 50 žiakov ktorí chodia na hodiny slovenčiny, ich rodičia sa zaujímaju o túto vyučbu a pomáhaju ju keď je to potrebné.Pomaly, ale iste sa tu vytvára kladný postoj k slovenskej národnej kultúre a s tým postojom sa na slovenčinu a na početné aktivity súvisiace so slovenskou národnou kultúrou hláša čoráz väčší počet záujemcov.

   

   

  V tejto práce popularizovania slovenčiny ktorú som sa predsavzala podniknuť mi pomohli a naďalej pomáhajú:

  • -rodičia spolupracovníci,
  • -starí rodičia mojich žiakov,
  • -riaditeľ na mojej škole,
  • -predseda našej obci ktorý osobne vedie starosť o stave slovenskéj národnej kultúry v Boľovciach,
  • -kultúrni a verejní pracovníci v Boľovciach,
  • -slovenské inštitúcie v Srbsku ktoré majú na starosti zachovávanie slovenskej národnej kultúry v Srbsku.Sú to Národnostná rada slovenskéj národnej menšiny,Ústav pre kultúru vojvodinských Slovákov, Matica slovenská v Srbsku, Vydavateľstvá slovenského tlačeného slova Slovenské vydávateľské centrúm a Hlas ľudu, Novinovo vydávateľská ustanovizeň.

  Okrem uvedených inštitúcí, snahy zachovať slovenskú národnú kultúru v Boľovciach podporili: kultúrno úmelecké spolky, miestne matičné odbory, zberatelia,farári, učitelia, školy, združenia, cirkevné zbory a ženské spolky v desiatich slovenských osadách kde sme od 2007. do 2010. roku realizovali osobytný typ vyučby pod názvom ambientná vyučba slovenského jazyka.Naposledy nám v lete 2010. Slovenská republika umožnila Školu v prírode na Vysokých Tatrách kde na 14-dňovom pobyte boli 50 žiaci z nášho prostredia.

  Výsledky sú výborné 5O-ti žiaci sa chcú učiť o slovenskéj naŕodnej kultúry a vedieť po slovensky rozprávať.Teraz máme pred sebou ešte jedno veľké predsavzatie.Potrebujeme si upraviť a vybaviť kabinét slovenského jazyka.Celkové náklady na tento projekt stoja7700 €.Národnostná rada slovenskéj národnej menšiny vyfinancuje 5000€, Mestská obec Surčin nám financuje 1000€, o ostatných 1700€ sa máme postarať my.

  Touto cestou Vás vážení krajania oslovujem s prosbou aby ste v kruhu svojích priateľov urobili zbierku finančných prostriedkov pre boľovský kabinét slovenského jazyka.

  S úctou Vás pozdravujem.

  Autorka a realizátorka projektu

  Zachovávanie slovenskéj národnej kultúre v Boľovcaich,

  v inštitučných rámcoch.

  Viera Tomanová

  V Boľovciach,

  19.februára 2011.

  O projekte si tiez mozete precitat‘ na Facebook stranke Vijera Toman: http://www.facebook.com/profile.php?id=100000018339420

   

  Viera Tomanová

  ZŠ Branka Radičevića

  11275 Boľovce

  Ul.Bratov Kokar 5

  Tel.(011)8403-454

  e-mail:tomanvijera@gmail.com

   

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Zatiaľ nehlasoval nikto)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.