PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Terézia
 • Kendická kapusta.

  Najprv si musíme posiať kapustu a súčastne kúpiť prasiatko. Keď kapusta vykukne zo zeme presadíme ju na políčko a prasiatko prikrmujeme. Nesmieme zabudnúť výdatne polievať kapustu a kŕmiť prasa. Kapustu ohrebeme, prasa nakŕmime. V jeseni vyrúbeme kapustu a pripravíme si ju na strúhanie. Ta sviňa je stále hladná, pozor na to. Kapustu si nastrúhame, narežeme alebo nahubľame. Zmiešeme si soľ , nakladač a cibuľu a vrstvujeme do suda a utláčame nohou. Nohy si neumývame lebo nám kapusta nezačne kvasiť :-). Takto natlačenú kapustu dáme na teple miesto aby nám pekne vykvasila. To prasa nám pekne pribralo tak si ho môžme zakľať. Kapusta je kyslá a ďalšie suroviny nám nedobrovoľne poskytne prasa. Narobíme klobásky vysolíme a vyúdime rebierko.  Môžme isť variť.

  Suroviny: Kyslá kapusta,klobáska, údené rebierko a údená slanina.

  Do väčšieho hrnca dáme asi 1/3 kapusty,pridáme na menšie kúsky narezané rebierko a slaninku. Varíme až pokiaľ sa neoddeľuje na rebierku mäso od kosti. Pridáme klobásky a povaríme ešte 20 minút. Nekoreníme ničím. Môžme podávať, ako prílohu dáme sterilizované feferóny a uhorky.

  DOBRÚ CHUŤ.

  PS.Prečo Kendická kapusta?  V bývalom Československu sa pestovala tá najlepšia kapusta v Kendiciach, ktorá sa tam s obľubou pestuje a konzumuje do dnes.

    Ján Krišš

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Hlasovalo 1,, priemer: 10,00 z možných 10)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.