PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Kamila
 • V Oravskej Polhore aj gajdoš z Austrálie

  Medzinárodný gajdošský festival Gajdovačka s viac ako stovkou gajdošov po osemnástykrát na Orave.

  Viac ako stovka gajdošov sa od 15. do 17. septembra stretne v Oravskej Polhore na medzinárodnom gajdošskom festivale Gajdovačka 2017. Festival pripravilo Oravské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja a obec Oravská Polhora v spolupráci s  Cechom slovenských gajdošov, Múzeom oravskej dediny v Zuberci a zahraničnými partnermi. Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Žilinský samosprávny kraj. Pestrý program ponúkne nielen scénické programy a koncerty, ale i medzinárodnú súťaž, školu hry na gajdy a výstavy.
  O tom, že gajdy sú v súčasnosti rozšírené po všetkých kontinentoch, divákov presvedčí i Bill Hart z Austrálie. Okrem neho prijali pozvanie na tohtoročnú Gajdovačku aj muzikanti a gajdošské hudby z Poľska, Českej republiky, Bieloruska, Belgicka, Írska a Škótska. Zážitkom bude vystúpenie dublinského zoskupenia Red Cow Line, významného škótskeho gajdoša, pedagóga a propagátora gájd Lindsay Davidsona či vynikajúceho inštrumentalistu a pedagóga Jean-Pierra van Heesa z Belgicka.
  Festival začne v piatok 15. septembra  popoludní v kultúrnom dome v Oravskej Polhore sprístupnením dvoch výstav. Prvou bude prezentácia detských prác na tému „Namaľuj ľudového muzikanta“, ktoré vytvorili deti na festivaloch Oravského folklórneho leta. Druhou bude prezentácia oravských čepcov na figurínach i popisných paneloch ako výsledok projektu „Lepší čepiec než vrkoč“. O 17.00 sa v regionálnej súťaži Tak spievala moja babka, pripravenej na počesť polhorskej speváčky Anny Rusnákovej, predstavia spevácke talenty z oravských goralských obcí. Predstavia sa i mladí píšťalkári. Večer v penzióne Hrubjak v programe Gajdošská aréna o priazeň diváka zabojujú hudobné zoskupenia Red Cow Lane z Írska, Dulickí pastieri z Dulíc,  muzikanti z ľudovej hudby Kobylka či Páni času z Bratislavy, ktorí odprezentujú i svoje aktuálne CD.
  V sobotu 16. septembra program v gajdošskej izbe v Oravskej Polhore otvorí malá škola hry na gajdy, ktorú budú viesť muzikanti z Írskeho Dublinu a z Belgicka. Na 11.00 hodinu je pripravené zasadnutie Cechu slovenských gajdošov. Popoludní od 15.00 sa gajdoši predstavia na koncertoch v Múzeu oravskej dediny v Zuberci, v kultúrnom dome v Sihelnom a na Babej hore. Tu usporiadatelia pozývajú všetkých, ktorí si chcú zážitok z muzicírovania spojiť s turistickým výletom.
  Dôležitou časťou gajdošského festivalu bude podľa jeho dramaturga Miroslava Žabenského, už sedemnásty ročník medzinárodnej súťaže mladých gajdošov „O Zboroňovu nôtu“. Uskutoční sa v sobotu o 16.00 hodine v kultúrnom dome v Oravskej Polhore. Súťaž je realizovaná na počesť významného polhorského gajdoša, sólistu SĽUK-u a cechmajstra gajdošského cechu Jozefa Zboroňa a predstaví sa v nej tridsiatka mladých inštrumentalistov zo Slovenska, Poľska a Českej republiky. V päťčlennej porote budú zastúpení európski odborníci na gajdošskú kultúru, univerzitní profesori a vynikajúci inštrumentalisti zo Slovenska, Poľska, Belgicka a Škótska. Predsedom bude prof. Bernard Garaj.  Na záver sobotného programu sa účinkujúci stretnú v areáli ihriska v Oravskej Polhore na večernom galaprograme. Festival vyvrcholí v nedeľu slávnostnou svätou omšou, spomienkou na oravských gajdošov na cintorínoch v Sihelnom a Oravskej Polhore a poďakovaním v kultúrnom dome o 11.45.  Festival je zameraný na prezentáciu pôvodných muzikantských prejavov a na hľadanie nových foriem a možností interpretácie. Jeho cieľom je zachovanie a propagácia tradičných kultúrnych symbolov európskych regiónov a prezentácia najmä mladých gajdošských talentov.

  Miroslav Žabenský, Dolný Kubín 4.9. 2017

  FOTOGALÉRIA

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Hlasovalo 1,, priemer: 10,00 z možných 10)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.