PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
  • Klaudia
  • KRÁSA ŽIVOTU 2015 – Vyhodnotenie

    Folklórny maratón – tak by sa dala nazvať regionálna súťažná prehliadka folklórnych skupín z okresov Prešov a Sabinov - KRÁSA ŽIVOTU 2015, ktorú úspešne zorganizovali DJZ – útvar osvetovej činnosti v Prešove, Prešovský samosprávny kraj, mesto Sabinov a Mestské kultúrne stredisko v Sabinove.

    Podujatie sa uskutočnilo 18. októbra 2015 v kinosále Mestského kultúrneho strediska v Sabinove.

    Účastníkov podujatia na pôde mesta Sabinov privítal primátor mesta Sabinov Ing. Peter Molčan, ktorý zároveň aj súťažnú prehliadku otvoril.

    Na podujatí sa prezentovalo 570 účinkujúcich z 30 obcí okresov Prešov a Sabinov – 8 FSk v kategórii obradový folklór, v kategórii speváckych skupín 33 kolektívov a v kategórii sólový spev  9 sólistov a 2 duetá.

    atmosfera v sále KZ2015

    Jednotlivé programové výstupy hodnotila odborná porota: Jozef Piroh, PhDr. Jana Pitková a František Novotný,  ktorá zhodnotila predvedené výkony takto:  41. ročník podujatia KRÁSA  ŽIVOTU 2014 prekvapil ešte vyššou kvantitou aj kvalitou., o čom svedčí aj počet ocenených kolektívov a jednotlivcov, ktorí sa umiestnili v zlatom pásme.  V kategórii obradový folklór dominoval vtip, ľudová múdrosť a humor, ktorý vedel skvele pobaviť diváka.

    Prítomní diváci a účinkujúci si počas prehliadky úctili pamiatku nedávno zosnulého p.Jána Lazoríka z Krivian potleskom do Neba.

    Laureátom tohtoročnej súťažnej prehliadky sa stal  Ján Kvašňák z Jakubovej Voli.

    Súťažiacim kolektívom a jednotlivcom boli udelené diplomy a vecné ceny, ktoré im odovzdali primátor mesta Sabinov Ing. Peter Molčan, riaditeľka MsKS v Sabinove Mgr. Lucia Mihoková a členovia poroty Jozef Piroh a František Novotný.

    Záujem o podujatie Krása životu zo strany účinkujúcich folklórnych skupín nasvedčuje tomu, že miestne tradície sa naďalej v repertoári dedinských folklórnych skupín uchovávajú a ďalej tvorivo vyvíjajú.

    Každý rok je účasť súťažiacich veľmi vysoká. Aj tento rok „folklórny maratón“ trval viac ako 7  hodín.

    VÝSLEDKY

    Laureat Ján Kvasnak, Jakubova VolaLaureát prehliadky a zlaté pásmo:

    Ján Kvašňák, Jakubová Voľa

    Kategória – obradový folklór:

    Zlaté pásmo:

    FSk VOĽANČAN, Jakubova Voľa    program.číslo: A ked ja še vidavala, bul to švet

    FSk  ŠOMKA, Drienica                     program.číslo: Ňešeňe šmertki

    FSk TICHOPOTOČAN, Tichý Potok  program.číslo: Tradície rusínskej dediny

    FSk  JÁNA LAZORÍKA, Krivany      program.číslo: Večar na valaľe

    FSk  POLOMJANKA, Poloma          program.číslo: Kudzeľe

    FSk  PRIDAŇ, Víťaz                         program.číslo: Koľesa z Viceža

    FSk   ŇARŠANKA, Ražňany             program.číslo: Čepeňe ňevesti

    FSk  ZÁBORSKÝ, Župčany              program.číslo: Ked som prišol z Ameriki

    ĽH Bystrianka11Strieborné pásmo:                            neudelené

    Bronzové pásmo:                              neudelené

    Kategória – spevácke skupiny:

    Zlaté pásmo:

    ŽSS  Svinianka, Svinia

    SSk  Soľnobanská heligónka, Solivar

    MSS Brežina, Bertotovce

    ŽSS Ľešňikovo dzivčata, Podhradík

    MSS Jožka Príhodu, Petrovany

    ŽSS Jožka Príhodu, Petrovany

    MSS Brezina,BertotovceŽSS Milpošanka, Milpoš

    ŽSS Dubovičanka, Dubovica

    MSS Hrabkovčan, Hrabkov

    MSS Jak hrom, Dubovica

    MSS Jazero, Rožkovany

    MSS Pukavica, Bajerov

    ŽSS Jazero, Rožkovany

    MSS Milpošan, Milpoš

    ŽSS  Pridaň, Víťaz

    ŽSS Šebeš, Vyšná Šebastová

    Odvozdavanie cien Misko,KendiceMSS Kendičan, Kendice

    ŽSS Petroviančan, Petrovany

    MSS Pastierska muzička, Prešov

    ŽSS Kendičan. Kendice

    ŽSS Záborský, Župčany

    MSS Záborský, Župčany

     

    Strieborné pásmo:

    MSS Nemcovianka, Nemcovce

    ŽSS Hrabkovčan, Hrabkov

    ŽSS Malošarišanka, Malý Šariš

    MSS Fričovce

    A.Urdova BrezovicaŽSS Fričovce

    MSS Šebeš, Vyšná Šebastová

    ŽSS Javorina, Malý Šariš

     

    Bronzové pásmo:

    ŽSS Nemcovianka, Nemcovce

    SSk Delňanka, Dulová Ves

    ŽSS Galunek, Šarišské Michaľany

    SSk Jablonka, Pečovská Nová Ves

     

    Kategória – sólo, dueto spev:

     

    SSk Solnobanska heligonka,SolivarZlaté pásmo:

    sólo Simonka Zoureková, Solivar

    sólo Daniela Safková, Podhradík

    dueto Jana Huňadyová a   Anna Urdová, Brezovica

    sólo Štefan Jacko, Brezovica

    sólo Anna Urdová, Brezovica

    sólo Jolana Palková, Malý Šariš

    sólo  Leopold Miženko, Veľký Šariš

    dueto  Mária Ňachajová a Marta Kraviarová, Vyšná Šebastová

     

    Strieborné pásmo:

    sólo Jarmila Hudáková, Kendice

    sólo Jozef Miško, Kendice

    Bronzové pásmo:                              neudelené

     

        Spracoval:  Mgr. Michal Kišeľák

                                                                                                        metodik DJZ – ÚOČ Prešov

    Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

    1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Hlasovalo 3,, priemer: 9,67 z možných 10)
    Loading...Loading...

    ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

    Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

    ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

    Diskusia k príspevku na Facebooku

    Diskusia k príspevku na stránke

    Vaša emailová adresa nebude zverejnená.