PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
  • Emília
  • Ako bolo v Kojšove „A ja mojo pješne“

    Sobotňajšie hmlou zahalené ráno v Kojšove akoby naznačovalo niečo tajomné, čo v Kojšove ešte nebolo. Od rána sa tu začali schádzať súťažiaci sólisti speváci, spevácke skupiny, sólisti inštrumentalisti a ľudové hudby. Celkovo sa  zišlo 24 speváckych skupín, 21 sólistov spevákov, 4 inštrumentalisti a 1 ľudová hudba, čo je okolo 260 účinkujúcich. Takýto nával ľudí si Kojšov nepamätá.

    Spišské osvetové stredisko v Spišskej Novej Vsi v spolupráci s obcou Kojšov zorganizovalo dňa 20. októbra 2012 regionálnu súťažnú prehliadku hudobného folklóru dospelých „A ja mojo pješne“ v kultúrnom dome v Kojšove.

     

    Už pred vchodom do kultúrneho domu upútala účinkujúcich, divákov, návštevníkov Kojšova výstava „Okres Gelnica na historických fotografiách“, ktorú pripravilo Združenie ULIJANA z Kojšova.
    Sála kultúrneho domu a hlavne javisko pútalo prítomných typickými výšivkami a časťami ľudového odevu z obce Kojšov.
    Takúto výstavu so zariadením a vybavením sedliackeho domu s výšivkami, kuchynským riadom, perinami, maľovanou truhlou si mohli pozrieť priamo na ulici, ktorú pripravil jeden miestny občan.

    V tomto prekrásnom kúte tejto obce, kde sú ľudové tradície živé až podnes si zmerali sily súťažiaci, ktorým učarovala ľudová pieseň. Súťaž bola rozdelená do štyroch kategórií a to sólisti speváci, sólisti hráči na ľudový nástroj, spevácke skupiny a ľudové hudby.

    Súťažné výkony hodnotila odborná porota v zložení:
    Mgr. Milan Rendoš redaktor SRaTV rádio Regina Košice
    PhDr. Vlasta Fabiánováetnografka Spišská Nová Ves
    Andrea Rendošováhudobný pedagóg súboru Železiar

    Porota nemala ľahkú úlohu vybrať spomedzi toľkých dobrých súťažiacich tých najlepších, ktorí postúpili na krajskú súťaž do Hanisky pri Košiciach, ktorá sa bude konať 11. 11. 2012.

    Výsledková listina

    Okres Spišská Nová Ves

    Spevácke skupiny:
    Bronzové pásmo:

    Ženská spevácka skupina Markušovčan Markušovce
    Strieborné pásmo
    :
    Mužská spevácka skupina Harihovčan Harichovce
    Ženská spevácka skupina Slovinka Slovinky
    Zlaté pásmo:

    Zmiešaná spevácka skupina Harichovčan Harichovce
    Dievčenská spevácka skupina Krompašan Krompachy
    Dievčenská spevácka skupina Jedlička Poráč – návrh na postup
    Mužská spevácka skupina Poračan Poráč – postup na krajskú súťaž

    Sólisti speváci:
    Bronzové pásmo:

    Mikolajová Mária Jamník
    Szatmáry Alex Slovinky
    Strieborné pásmo:

    Jurčišinová Lucia Krompachy
    Perháčová Jana Slovinky
    Lučanský Miroslav Krompachy
    Zlaté pásmo:

    Krčmár Dušan Markušovce
    Macejová Anna Markušovce
    Marschalová Mária Slovinky

    Geletková Helena, Hrušovská Katarína Harichovce – návrh na postup
    Sestry Macalove Poráč – postup na krajskú súťaž

    Okres Gelnica

    Spevácke skupiny:
    Bronzové pásmo
    :
    Ženská spevácka skupina Gelničanka Gelnica
    Mužská spevácka skupina Matičiar Veľký Folkmar
    Mužská spevácka skupina Folkmarčanka I Veľký Folkmar
    Mužská spevácka skupina Červená chustečka Jaklovce
    Ženská spevácka skupina Červený chustečka Jaklovce
    Strieborné pásmo:

    Dievčenská spevácka skupina Jedlinka Kojšov
    Mužská spevácka skupina Folkmarčanka 2 Veľký Folkmar
    Mužská spevácka skupina Jadlovec Margecany
    Ženská spevácka skupina Matičiar Veľký Folkmar
    Dievčenská spevácka skupina Kluknavčanka Kluknava
    Zlaté pásmo:

    Ženská spevácka skupina Kojšovan Kojšov
    Ženská spevácka skupina Folkmarčanka 2 Veľký Folkmar
    Ženská spevácka skupina Folkmarčanka I Veľký Folkmar
    Ženská spevácka skupina Kliperčan Žakarovce
    Ženská spevácka skupina Jadlovec Margecany

    Ženská spevácka skupina Kluknavčanka Kluknava – návrh na postup
    Ženská spevácka skupina Zavadčan Závadka – postup na kraj

    Sólisti speváci:
    Bronzové pásmo:
    Domino Bikár Jaklovce
    Strieborné pásmo: 

    Čonková Eva Jaklovce
    Goliašová Ivana Jaklovce
    Fabriciová Martina Veľký Folkmar
    Seman Anton Kluknava
    Caklová Miriam Kluknava
    Zlaté pásmo:

    Čerňová-Langová Zuzana Žakarovce
    Amrichová Eva Veľký Folkmar
    Jurtinus Denis Jaklovce

    Hudáková Mária Margecany – návrh na postup
    Rusnáková Zuzana Žakarovce – postup na kraj

    Sólisti inštrumentalisti
    diplom za účasť – Ondrej Bencko Gelnica
    Stanislav Bencko Gelnica
    Mária Lazarová Kojšov
    Zlaté  pásmo:

    Andrej Petrov Kojšov – postup na kraj

    Ľudové hudby:
    Zlaté pásmo: Cigánski baróni Prakovce – postup na kraj

    TEXT A FOTO:  Spišské osvetové stredisko v Spišskej Novej Vsi

    Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

    1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Hlasovalo 2,, priemer: 5,50 z možných 10)
    Loading...Loading...

    ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

    Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

    ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

    Diskusia k príspevku na Facebooku

    Diskusia k príspevku na stránke

    Vaša emailová adresa nebude zverejnená.